Ritoók Zsigmond

Pillantás az ókortudományba


Latin paleográfia

A latin írás a nyugati görög írásrendszerek valamelyikéből alakult ki – lásd például az X hangértékét –, valószínűleg etruszk hatás közbejöttével. Az írás ennek megfelelően itt is nagybetűs írás volt, s ebből fejlődött ki a kurzív írás két változata: a viasztáblákon használt, a függőleges vonásokat kiemelő, számunkra nehezen olvasható változat, valamint a papiruszokon használt, a kerek formát jobban őrző változat. A kapitális egy változatából és a kurzív utóbb említett változatából alakult ki a 3. század végén az unciálisnak nevezett írás, melyet a 8. századig használtak. Ez maiuszkula írás volt; a betűk szára sem lefelé, sem felfelé nem „lógott ki” a sorból. Emellett azonban kialakult egy másik írás, mely már minuszkula írás volt; a betűszárak kinyúltak a sor fölé és alá. Ez a másikkal párhuzamosan, körülbelül a 3. és a 6. század között volt használatban.

Pillantás az ókortudományba

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2020

ISBN: 978 963 454 572 9

A mű áttekinti, hogyan alakult az ókorral való tudományos igényű foglalkozás, az ókortudomány, a kezdetektől napjainkig az egyes korok vezéreszméivel kölcsönhatásban, hogyan fejlődtek ki és alakultak azután éppen e kölcsönhatás eredményeképpen az ókortudomány egyes résztudományai és azok módszerei, másfelől hogyan hatott maga is az egyes korok gondolkodására, s hogyan lett így az ókorral való tudományos foglalkozás az európai és a magyar művelődés szerves részévé. Tárgyalja a kérdést, hogy mi lehet az ókortudomány feladata ma, lehet-e még valami újat mondani annyi évszázad után is az ókorról.

Mindenkinek ajánljuk, akit érdekel az ókor története, aki kíváncsi arra, hogyan dolgoznak az ókor kutatói. Aki áttekintést szeretne kapni arról, milyen szakterületeket foglal magában az ókortudomány, aki tudni szeretné, „mire jó” a klasszika-filológia. Mit tehet hozzá az emberiség céljaihoz, gondolkodásmódjához, hogyan gazdagíthatja közös tudásunkat.

Ritoók Zsigmond klasszika-filológus, egyetemi tanár, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja. A római és ógörög irodalom nemzetközileg elismert, kiemelkedő tudósa.

Hivatkozás: https://mersz.hu/ritook-betekintes-okortudomany//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave