Ritoók Zsigmond

Pillantás az ókortudományba


Feliratok. Feliratgyűjtemények

Bármilyen jelentős vállalkozás volt is a Boeckh-féle Corpus, mire 1877-ben teljessé lett, szinte már el is avult. Nem elsősorban azért, mert Boeckh, aki nem járt görög földön, nem a kövekről gyűjtötte a feliratokat, hanem mások által közölt szövegek alapján dolgozott, hanem mert a század második felében az ásatások nyomán rengeteg felirat vált ismertté, amelyeket a Boeckh-féle gyűjtemény már nem tartalmazott. Közben Theodor Mommsen (1817–1903) irányításával megindultak a latin feliratok gyűjteményének, a Corpus Inscriptionum Latinarumnak (CIL) a munkálatai. Mommsen a római történelem és művelődés szinte minden területén alapvetőt alkotott: az itáliai nyelvek vizsgálatában csakúgy, mint a római közjogban, ahol ő érvényesítette először a történeti szemléletet, ő tárgyalta elsőként a római társadalom-, politika- és jogtörténetet egységben a művelődés történetével (római történetének irodalomtörténeti fejezeteiért Nobel-díjat kapott), s ő hozta létre a Corpus Inscriptionum Latinarumot (CIL), e ma is nélkülözhetetlen munkaeszközt. Mommsen természetesen felhasználta a reneszánsz feliratgyűjtők készítette gyűjteményeket (hiszen a kövek egy része időközben elveszett), de ragaszkodott hozzá, hogy minden felirat publikációja lehetőleg kő olvasása alapján készüljön. Ezt elvárta a Corpus munkatársaitól, de a munkát szinte hihetetlen munkabírással jelentős részben maga végezte el.

Pillantás az ókortudományba

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2020

ISBN: 978 963 454 572 9

A mű áttekinti, hogyan alakult az ókorral való tudományos igényű foglalkozás, az ókortudomány, a kezdetektől napjainkig az egyes korok vezéreszméivel kölcsönhatásban, hogyan fejlődtek ki és alakultak azután éppen e kölcsönhatás eredményeképpen az ókortudomány egyes résztudományai és azok módszerei, másfelől hogyan hatott maga is az egyes korok gondolkodására, s hogyan lett így az ókorral való tudományos foglalkozás az európai és a magyar művelődés szerves részévé. Tárgyalja a kérdést, hogy mi lehet az ókortudomány feladata ma, lehet-e még valami újat mondani annyi évszázad után is az ókorról.

Mindenkinek ajánljuk, akit érdekel az ókor története, aki kíváncsi arra, hogyan dolgoznak az ókor kutatói. Aki áttekintést szeretne kapni arról, milyen szakterületeket foglal magában az ókortudomány, aki tudni szeretné, „mire jó” a klasszika-filológia. Mit tehet hozzá az emberiség céljaihoz, gondolkodásmódjához, hogyan gazdagíthatja közös tudásunkat.

Ritoók Zsigmond klasszika-filológus, egyetemi tanár, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja. A római és ógörög irodalom nemzetközileg elismert, kiemelkedő tudósa.

Hivatkozás: https://mersz.hu/ritook-betekintes-okortudomany//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave