Ritoók Zsigmond

Pillantás az ókortudományba


Vallási képzetek és szokások összehasonlító és történeti vizsgálata

Az indoeurópai nyelvtudomány némileg túllépett a „klasszikus ókortudomány” határain, hiszen keleti nyelvekkel is foglalkozott. Ezek azonban (óiráni, óind) a görög és a latin rokonai voltak. Az ókori Kelet területeivel való politikai és gazdasági kapcsolatok elevenné válásával e területek ókori múltja iránt is megnőtt az érdeklődés. Sikerült megfejteni az egyiptomi hieroglif írást és nyelvét (Jean-François Champollion, 1821), majd fokról fokra az óperzsa, illetve mezopotámiai ékírást és nyelveket (az első lépést Georg Friedrich Grotefend tette meg 1837-ben), a 20. század elején pedig a hettita nyelvet (Bedřich Hrozny). Ezzel hozzáférhetővé váltak a területek történetének és művelődésének írásos emlékei. Mivel azonban egyfelől Európa az ókori Keletről korábban jobbára csak azt tudta, ami a Bibliában volt, ez pedig a teológia körébe tartozott, másfelől a klasszikus ókortudomány művelői nem siettek tudomást venni az ókori keleti forrásanyagról, az ókori Kelet meginduló kutatása a görög-római ókor kutatásától meglehetősen különválva folyt. A görög-római ókor kutatói többnyire még később is úgy érezték, hogy az ókori Kelet számukra inkább csak mellékes peremterület. Ez a szemlélet sok tekintetben még ma is érezteti hatását.

Pillantás az ókortudományba

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2020

ISBN: 978 963 454 572 9

A mű áttekinti, hogyan alakult az ókorral való tudományos igényű foglalkozás, az ókortudomány, a kezdetektől napjainkig az egyes korok vezéreszméivel kölcsönhatásban, hogyan fejlődtek ki és alakultak azután éppen e kölcsönhatás eredményeképpen az ókortudomány egyes résztudományai és azok módszerei, másfelől hogyan hatott maga is az egyes korok gondolkodására, s hogyan lett így az ókorral való tudományos foglalkozás az európai és a magyar művelődés szerves részévé. Tárgyalja a kérdést, hogy mi lehet az ókortudomány feladata ma, lehet-e még valami újat mondani annyi évszázad után is az ókorról.

Mindenkinek ajánljuk, akit érdekel az ókor története, aki kíváncsi arra, hogyan dolgoznak az ókor kutatói. Aki áttekintést szeretne kapni arról, milyen szakterületeket foglal magában az ókortudomány, aki tudni szeretné, „mire jó” a klasszika-filológia. Mit tehet hozzá az emberiség céljaihoz, gondolkodásmódjához, hogyan gazdagíthatja közös tudásunkat.

Ritoók Zsigmond klasszika-filológus, egyetemi tanár, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja. A római és ógörög irodalom nemzetközileg elismert, kiemelkedő tudósa.

Hivatkozás: https://mersz.hu/ritook-betekintes-okortudomany//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave