Ritoók Zsigmond

Pillantás az ókortudományba


A magyar ókorkutatás a két világháború között. Az egyetemes ókortudomány eszméje

A két világháború közti időben a magyar ókortudomány – legalábbis egyes vonatkozásokban – az európai élvonalba emelkedett. Marót Károly (1885–1963) pályája még a világháború előtt indult, de kezdettől a költészet, a folklór és az etnológia, valamint a lélektan iránti érdeklődés jellemezte. (Elsősorban a homérosi költészet iránt érdeklődött, de fiatalabb éveiben a modern líra, különösen Ady költészete iránt is.) A három érdeklődési kör együttes alkalmazása vezette a 20. század tízes és húszas éveiben Homérosszal kapcsolatosan írt dolgozataiban, majd a húszas évek közepén írt, mélylélektani megalapozottságú költészetelméleti tanulmányaiban. Ezek szerint a költészetben bizonyos állandó, az ösztönvilágban gyökerező meghatározó és lényegükben változatlan elemek történetileg változó formában jelennek meg. Ezt az elméletet azután az epikus költészet vizsgálatában hasznosította. A gyökerükben erő- és nagyságérzet-növelő, azt biztosítani hivatott felsorolások (katalógusok) az idők folyamán más-más társadalmi vagy esztétikai funkcióban hatnak. Később elgondolását egyén és közösség viszonyáról a költői alkotás és hagyományozás szempontjából is kidolgozta. Az egyénnek a közösségben visszhangra találó, mert annak kimondatlan érzéseiben gyökerező és azt megfogalmazó költészetét nevezte közköltészetnek. Ezzel vélte feloldhatónak népköltészet és műköltészet különbségét, de így határozta meg a homérosi költészet jellegét is. (Arany János látta hasonlóan a homérosi költészetet.)

Pillantás az ókortudományba

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2020

ISBN: 978 963 454 572 9

A mű áttekinti, hogyan alakult az ókorral való tudományos igényű foglalkozás, az ókortudomány, a kezdetektől napjainkig az egyes korok vezéreszméivel kölcsönhatásban, hogyan fejlődtek ki és alakultak azután éppen e kölcsönhatás eredményeképpen az ókortudomány egyes résztudományai és azok módszerei, másfelől hogyan hatott maga is az egyes korok gondolkodására, s hogyan lett így az ókorral való tudományos foglalkozás az európai és a magyar művelődés szerves részévé. Tárgyalja a kérdést, hogy mi lehet az ókortudomány feladata ma, lehet-e még valami újat mondani annyi évszázad után is az ókorról.

Mindenkinek ajánljuk, akit érdekel az ókor története, aki kíváncsi arra, hogyan dolgoznak az ókor kutatói. Aki áttekintést szeretne kapni arról, milyen szakterületeket foglal magában az ókortudomány, aki tudni szeretné, „mire jó” a klasszika-filológia. Mit tehet hozzá az emberiség céljaihoz, gondolkodásmódjához, hogyan gazdagíthatja közös tudásunkat.

Ritoók Zsigmond klasszika-filológus, egyetemi tanár, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja. A római és ógörög irodalom nemzetközileg elismert, kiemelkedő tudósa.

Hivatkozás: https://mersz.hu/ritook-betekintes-okortudomany//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave