Ritoók Zsigmond

Pillantás az ókortudományba


Ókorkutatás Magyarországon. A strukturalista, formalista irányzatok hatása

1950 után a példakép már Magyarországon is a sztálini szellemben leegyszerűsített marxizmusra épülő szovjet ókortudomány lett. Ennek is voltak hasznos hatásai. Nálunk is előtérbe kerültek az addig nem nagyon művelt társadalomtörténeti kutatások, felvirágzott a vallástörténet (némileg sajátos ellentétben a Kerényi-féle vallástudomány-elgondolással). Ugyanakkor a hátráltató tényezők is hasonlóak voltak, kivált az ötvenes években. Később a korlátozások valamelyest enyhültek, s az ókortudományi kutatások viszonylag szabadon folyhattak. Ez a munka minden nehézség ellenére magas színvonalon folyt, amihez jelentősen hozzájárult, hogy – más kutatók mellett – a Kerényi- és Alföldi-tanítványok munkássága is ekkor bontakozott ki, a mesterek szellemében, de korántsem mindig az ő útjukon. Az ókori Kelet kutatása nálunk eladdig páratlan mértékben felvirágzott. A kutatók egy része – köztük Trencsényi-Waldapfel Imre (1908–1970), Hahn István (1913–1984) és Harmatta János (1917–2004) – az ókori keleti nyelvekben éppoly járatos volt, mint a görögben és a latinban, és ezt a Kelet kutatásában történeti, művelődéstörténeti, vallástörténeti vonatkozásokban hasznosította is. Szilágyi János György (1918–2016) nemcsak a klasszika-archeológiában szerzett világszerte ismert nevet, hanem fontos dolgozatokat írt Ovidiusról vagy Lukianosról is. Az ókortudomány egyetemessége azonban rajtuk kívül is sokak munkásságában lett valóság. Emellett a magyar ókortudományban egy addig nem művelt terület is művelőre talált. A görög matematika történetének kutatásában Szabó Árpád (1913–2001) tört új utat nemzetközi elismeréstől övezve. Kimutatta, hogyan lett a görög matematika az eleata filozófia hatására deduktív tudománnyá, és feltárta számos matematikai fogalom eredetét. Munkássága sajnos folytatás nélkül maradt.

Pillantás az ókortudományba

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2020

ISBN: 978 963 454 572 9

A mű áttekinti, hogyan alakult az ókorral való tudományos igényű foglalkozás, az ókortudomány, a kezdetektől napjainkig az egyes korok vezéreszméivel kölcsönhatásban, hogyan fejlődtek ki és alakultak azután éppen e kölcsönhatás eredményeképpen az ókortudomány egyes résztudományai és azok módszerei, másfelől hogyan hatott maga is az egyes korok gondolkodására, s hogyan lett így az ókorral való tudományos foglalkozás az európai és a magyar művelődés szerves részévé. Tárgyalja a kérdést, hogy mi lehet az ókortudomány feladata ma, lehet-e még valami újat mondani annyi évszázad után is az ókorról.

Mindenkinek ajánljuk, akit érdekel az ókor története, aki kíváncsi arra, hogyan dolgoznak az ókor kutatói. Aki áttekintést szeretne kapni arról, milyen szakterületeket foglal magában az ókortudomány, aki tudni szeretné, „mire jó” a klasszika-filológia. Mit tehet hozzá az emberiség céljaihoz, gondolkodásmódjához, hogyan gazdagíthatja közös tudásunkat.

Ritoók Zsigmond klasszika-filológus, egyetemi tanár, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja. A római és ógörög irodalom nemzetközileg elismert, kiemelkedő tudósa.

Hivatkozás: https://mersz.hu/ritook-betekintes-okortudomany//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave