Ritoók Zsigmond

Pillantás az ókortudományba


A görögök

A görögség esetében a múlttudomány alapját az epikus hagyományok összessége alkotta: a homérosi vagy Homérosnak is tulajdonított költemények, különféle helyi hagyományok. A tudomány e szövegek tárgyi és nyelvi értelmezéséből és kritikájából fejlődött ki. Az értelmezést elemi nyelvi szinten az iskolamesterek adták, hiszen az iskolai oktatás alapja az epika volt. Volt azonban magasabb szintű értelmezés is, mely a mitologikus világképtől fokozatosan egy tudományos igényű világkép felé haladó változás során alakult ki. A Kr. e. 6. századtól kibontakozó filozófiai gondolkodás, valamint a táguló földrajzi és néprajzi ismereteket feldolgozó historié számára – amely szó ekkor még nem csupán történelmet, hanem általában személyes tapasztaláson alapuló kutatást jelentett, múltét és jelenét egyaránt – a mitologikus világkép a maga istenekről és hősökről szóló elbeszéléseivel már nem volt minden további nélkül elfogadható. Az erről az oldalról érkező kritikával szemben az epikus hagyomány hitele, tekintélye csak úgy volt fenntartható, ha a hagyományt újraértelmezik.

Pillantás az ókortudományba

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2020

ISBN: 978 963 454 572 9

A mű áttekinti, hogyan alakult az ókorral való tudományos igényű foglalkozás, az ókortudomány, a kezdetektől napjainkig az egyes korok vezéreszméivel kölcsönhatásban, hogyan fejlődtek ki és alakultak azután éppen e kölcsönhatás eredményeképpen az ókortudomány egyes résztudományai és azok módszerei, másfelől hogyan hatott maga is az egyes korok gondolkodására, s hogyan lett így az ókorral való tudományos foglalkozás az európai és a magyar művelődés szerves részévé. Tárgyalja a kérdést, hogy mi lehet az ókortudomány feladata ma, lehet-e még valami újat mondani annyi évszázad után is az ókorról.

Mindenkinek ajánljuk, akit érdekel az ókor története, aki kíváncsi arra, hogyan dolgoznak az ókor kutatói. Aki áttekintést szeretne kapni arról, milyen szakterületeket foglal magában az ókortudomány, aki tudni szeretné, „mire jó” a klasszika-filológia. Mit tehet hozzá az emberiség céljaihoz, gondolkodásmódjához, hogyan gazdagíthatja közös tudásunkat.

Ritoók Zsigmond klasszika-filológus, egyetemi tanár, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja. A római és ógörög irodalom nemzetközileg elismert, kiemelkedő tudósa.

Hivatkozás: https://mersz.hu/ritook-betekintes-okortudomany//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave