Ambrus István, Farkas Ádám

A compliance alapkérdései

Az etikus vállalati működés elmélete és gyakorlata


Gyógyszeripar

A gyógyszeripar nemzetközi és hazai szinten is rendkívül szabályozott iparágnak számít, ahogy a hatósági felügyelet, illetve az iparági önszabályozás is erős. Ennek megfelelően a gyógyszeripari compliance-nek (health-care compliance) is kiemelt szerepe van.1 A biztonságos és gazdaságos gyógyszer- és gyógyászatisegédeszköz-ellátás, valamint a gyógyszerforgalmazás általános szabályairól szóló 2006. évi XCVIII. törvény preambuluma szerint az államnak garanciális szabályokkal kell biztosítania, hogy a gyógyszerek biztonságosan, megfelelő helyen, időben és választékkal álljanak a betegek rendelkezésére, tekintettel arra, hogy azokat a betegség miatt kiszolgáltatott, szakismerettel jellemzően nem rendelkező személyek vásárolják. A gyógyszert fogyasztó betegek védelme és az információs aszimmetria csökkentése2 érdekében tehát elengedhetetlen követelmény, hogy a gyógyszeripar tekintetében az általános szabályoktól eltérő, szigorúbb szabályok érvényesüljenek. Az etikus vállalati magatartás és az átláthatóság a gyógyszeriparban a fogyasztók (betegek) bizalmának megteremtése és fenntartása érdekében is fontos. A health-care compliance legfontosabb alapelvei közé sorolhatjuk a törvények betartására, az orvosok terápiás szabadságának tiszteletben tartására, tisztességtelen befolyásolásuk elkerülésére, illetve a törvényeknek megfelelő gyógyszerpromóciós tevékenységre, valamint a tisztességes piaci magatartásra vonatkozó alapelveket.3

A compliance alapkérdései

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Hungary Kft.

Online megjelenés éve: 2020

Nyomtatott megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 295 934 4

Az etikus vállalati működés és az ehhez szorosan kapcsolódó compliance fogalma elsőre nehezen magyarázható és érthető a magyar (jogi) gondolkodás logikája mentén. Tükörfordításban a szó „megfelelést” jelent, pontosabban pedig a különböző jogszabályoknak (jogi normáknak), valamint belső, a vállalat által saját maga által – tulajdonosai, munkavállalói, szerződéses partnerei számára – felállított, részben szintén jogszabályokon, részben pedig erkölcsi-etikai alapokon nyugvó (pl. adott esetben etikai kódexekbe foglalt) normáknak való megfelelést jelenti. Újabban pedig már a – szabályoknak akár betű szerint –megfelelő („compliant”) működés önmagában nem is elegendő az etikusnak nevezhető működéshez, annál több kell, mégpedig az, hogy egy adott vállalat szervezetét, annak minden szintjét szellemiségében is áthassa az ún. compliance-kultúra.

Könyvünkben a hazai szakirodalomban úttörő feladatra vállalkozva bemutatjuk az etikus vállalati működés körében felmerülő jelentősebb kérdéseket, továbbá részletesen elemzünk olyan lényeges esetköröket, mint amilyen az internal investigation (belső vállalati visszaélés-vizsgálat), illetve a whistleblowing (közérdekű bejelentés). Az említett intézmények elméleti és gyakorlati kérdéseinek bemutatásán felül megvizsgálunk olyan aktuális problémákat, mint a bűnügyi compliance, az adatvédelem bizonyos vonatkozásai, a compliance szabványosítása, illetve megjelenése egyes speciális vállalati szférákban. Erre figyelemmel könyvünk ajánlható minden olyan elméleti és gyakorlati szakembernek, aki többet szeretne tudni a vállalati működés ezen dinamikusan fejlődő témaköréről.

Hivatkozás: https://mersz.hu/ambrus-farkas-a-compliance-alapkerdesei//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave