Ambrus István, Farkas Ádám

A compliance alapkérdései

Az etikus vállalati működés elmélete és gyakorlata


A közérdekű bejelentő védelme

A közérdekű bejelentők szabad és befolyástól mentes eljárása olyan társadalmi érdek, amely kellő törvényi védelem biztosítását igényli. A Panasztv. 11. §-a ezt úgy kívánja elérni, hogy alapvetően bármely, a közérdekű bejelentő számára hátrányos intézkedést, amelyre a közérdekű bejelentés miatt kerül sor, akkor is jogellenesnek nyilvánít, ha az egyébként jogszerű lenne. Ezt nevezhetjük a megtorlás jogellenessége vélelmének. Így jogtalanná válik a munkavállalóként vagy más beosztottként dolgozó bejelentő fizetésemelésének, előléptetésének elmaradása, áthelyezése, elbocsátása stb. Kivételt képez ez alól az az eset, ha a bejelentő rosszhiszeműen jár el, amely alapján bűncselekményre, szabálysértése vagy jogtalan sérelemokozásra utaló, döntő jelentőségű, valótlan információt közölt. Utóbbinak a bizonyítása azonban a közérdekű bejelentővel szemben hátrányos intézkedést alkalmazót terheli.

A compliance alapkérdései

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Hungary Kft.

Online megjelenés éve: 2020

Nyomtatott megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 295 934 4

Az etikus vállalati működés és az ehhez szorosan kapcsolódó compliance fogalma elsőre nehezen magyarázható és érthető a magyar (jogi) gondolkodás logikája mentén. Tükörfordításban a szó „megfelelést” jelent, pontosabban pedig a különböző jogszabályoknak (jogi normáknak), valamint belső, a vállalat által saját maga által – tulajdonosai, munkavállalói, szerződéses partnerei számára – felállított, részben szintén jogszabályokon, részben pedig erkölcsi-etikai alapokon nyugvó (pl. adott esetben etikai kódexekbe foglalt) normáknak való megfelelést jelenti. Újabban pedig már a – szabályoknak akár betű szerint –megfelelő („compliant”) működés önmagában nem is elegendő az etikusnak nevezhető működéshez, annál több kell, mégpedig az, hogy egy adott vállalat szervezetét, annak minden szintjét szellemiségében is áthassa az ún. compliance-kultúra.

Könyvünkben a hazai szakirodalomban úttörő feladatra vállalkozva bemutatjuk az etikus vállalati működés körében felmerülő jelentősebb kérdéseket, továbbá részletesen elemzünk olyan lényeges esetköröket, mint amilyen az internal investigation (belső vállalati visszaélés-vizsgálat), illetve a whistleblowing (közérdekű bejelentés). Az említett intézmények elméleti és gyakorlati kérdéseinek bemutatásán felül megvizsgálunk olyan aktuális problémákat, mint a bűnügyi compliance, az adatvédelem bizonyos vonatkozásai, a compliance szabványosítása, illetve megjelenése egyes speciális vállalati szférákban. Erre figyelemmel könyvünk ajánlható minden olyan elméleti és gyakorlati szakembernek, aki többet szeretne tudni a vállalati működés ezen dinamikusan fejlődő témaköréről.

Hivatkozás: https://mersz.hu/ambrus-farkas-a-compliance-alapkerdesei//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave