Lovas Zsuzsa, Herczog Mária

A mediáció, avagy a fájdalommentes konfliktuskezelés


A konfliktuskezelés érdekérvényesítés alapú megközelítése

Kern Thomas és Ralph Kilmann ismertté vált tesztjükben két alapvető dimenzió mentén vizsgálják a konfliktuskezelést. Az egyik dimenzió, az önérvényesítés – az a törekvésem, hogy szükségleteimet kielégítsem –, a másik dimenzió a másik ember szükségleteire való odafigyelés. Tesztjük az „én szükségleteim szemben a te szükségleteiddel” teljes spektrumának leírását adja. A leírásból öt különböző konfliktuskezelési mód rajzolódik ki. Közöttük nincs jó és rossz megoldás, az adott helyzet dönti el, hogy melyik módot a legcélszerűbb választani. Jobb, ha több megoldási móddal is rendelkezünk, hiszen akkor tudjuk a leghatékonyabb módot kiválasztani a kialakult konfliktus megoldásához. Az igazsághoz tartozik, hogy személyiségünk, tulajdonságaink határozzák meg, hogy melyik módot választjuk. Az elkerülő típusú emberek nem szeretik a konfliktusokat, és csak végszükség esetén ütköznek. A versengők bátran belemennek a keményebb ütközetekbe is, még abban az esetben is, ha ez nem feltétlenül szükséges. Az alkalmazkodók szeretik tisztázni a velük szemben támasztott elvárásokat és követelményeket, hogy alkalmazkodhassanak hozzájuk. A kompromisszumkeresők az egyeztetést választják, néha azonban ott is a kompromisszumot keresik, ahol harcolniuk kellene egy jobb megoldás reményében. Az együttműködők a konfliktus megoldására, a kölcsönös előnyök megtalálására törekszenek, bár előfordul, hogy ott is látnak megoldást, ahol nincs.

A mediáció, avagy a fájdalommentes konfliktuskezelés

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Hungary Kft.

Online megjelenés éve: 2020

Nyomtatott megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 295 933 7

A könyv szerzői a mediáció különféle területein a képzések és szupervíziók során és meditátorként is – többféle technika alkalmazásával – jelentős tapasztalatokra tettek szert az elmúlt több mint két évtizedben. Ez csak megerősítette azt a meggyőződésüket, hogy a mediáció (közvetítés) bármely szakmailag megalapozott és bizonyított formáját lehet és kell is alkalmazni az adott helyzetnek, konfliktusnak megfelelően, a résztvevők szükségletei és lehetőségei szerint.

A mediáció típusú, erőszakmentességen alapuló megoldások támogatása a gyakorlati előnyök mellett fontos elvi jelentőséggel is bír. Hosszú távú hatást gyakorol a résztvevőkön kívül a széles közösségi, társadalmi viselkedési normákra, családi, kapcsolati és intézményes viselkedésre is.

Az elmúlt években sokféle mediációval foglalkozó tanulmány, könyv jelent meg – többnyire szakembereknek szólóak –, melyek kutatásokat, jogi és elvi, elméleti kérdéseket, egy-egy speciális területet érintenek. Ezen kötet szerzői a szakemberek mellett – a mediáció iránt érdeklődő vagy annak igénybevételét fontolgató – olvasókhoz is szólnak. A mediáció rövid története, nemzetközi gyakorlata, a hazai jogi szabályozás és alkalmazás alakulása, a tapasztalatok, a megfogalmazott dilemmák, a mediációs folyamat leírása, a lehetséges megoldások és a nélkülözhetetlen pszichológiai, lélektani ismeretek bemutatása remélhetően segítik majd az olvasót a tájékozódásban, és hozzájárul ahhoz, hogy felhasználóként vagy mediátorként hasznát vegye az itt olvasottaknak.

Hivatkozás: https://mersz.hu/lovas-herczog-a-mediacio-avagy-a-fajdalommentes-konfliktuskezeles//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave