Borbíró Andrea, Gönczöl Katalin, Kerezsi Klára, Lévay Miklós (szerk.)

Kriminológia

2., átdolgozott kiadás


Bűnözés és osztálykonfliktus: marxista és neomarxista irányzatok

Karl Marx ugyan részletes elemzéseket nem készített a bűnözés okairól, a politikai gazdaságtan tárgykörébe tartozó írásai a tőke és a munka viszonyáról, illetve a kapitalista gazdaságról nagy hatást gyakoroltak a kritikai kriminológia kibontakozására. Amikor 1842-ben a Rheinische Zeitung szerkesztője lett, cikksorozatot írt egy falopást szabályozni kívánó Rajna-vidéki törvényjavaslatról, amely büntetni rendelte a gallyszedést, vagyis a lehullott faágak szegények általi begyűjtését. A gallyszedést a javaslat előtt lehetővé tették a jogszabályok, de a fejlődő faipar faigénye miatt az erdőgazdálkodó érdekeinek megfelelően a jogalkotó büntetendő magatartássá nyilvánította azt (Dworkin 2015). Cikkeiben Marx rámutatott, hogy a gazdálkodó érdekei hogyan befolyásolják a jog működését, következésképpen a jog nem mint egy rousseau-i társadalmi szerződés alapján létrehozott, értékmentes rendszer jelenik meg, amely szabad egyének életviszonyait szabályozza és jogait védi, hanem az uralkodó osztály általi elnyomás, a hatalom fenntartása eszközeként. Marx szerint a bűncselekmények definíciói nem erkölcsi normákra épülnek, hanem az uralkodó osztály érdekei szerint fogalmazódnak meg.

Kriminológia

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Hungary Kft.

Online megjelenés éve: 2020

Nyomtatott megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 295 931 3

A kriminológia olyan dinamikusan fejlődő ismeretanyag, amely hagyományosan a jogtudomány, a társadalomtudományok és a pszichológia fogalmait és módszertanát sajátosan ötvözve létrehozta a társadalmi eviancia, ezen belül különösen a bűnözést elemző tudományt. A kötet részletesen bemutatja a kriminológia több mint kétszáz éves történetét, foglalkozik a bűnözés megismerésének napjainkig változó lehetőségeivel, illetve az egyes bűncselekmények, elkövetők és áldozatok típusaival. Alaposan elemzi a hagyományos büntető igazságszolgáltatási és kriminálpolitikai reakciók fejlődését, a büntetőpolitika, áldozatvédelem és bűnmegelőzés intézményeit. Nagy teret szentel a kortárs kriminológiai elméleteknek és korunk, a későmodernitás, egymástól jelentősen eltérő kriminálpolitikai irányzatainak.

Tankönyvként a kötet alapvető célja a felsőoktatási hallgatók számára a kriminológia történeti és kortárs ismeretanyagának szakszerű, de közérthető bemutatása. A társadalomtudományok iránt érdeklődők számára pedig akár kihívást is jelenthet az interdiszciplináris párbeszédre. A szerzők a kriminológia tudományában felhalmozott hazai és nemzetközi tudásanyagot korszerűen, magas szakmai szinten, számos példával, statisztikai adattal szemléltetve, gazdag irodalomjegyzékkel kiegészítve ismertetik meg az olvasóval, a Kriminológia így fontos forrás lehet a bűnözéssel foglalkozó szakemberek és a téma iránt érdeklődő laikusok számára is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/borbiro-gonczol-kerezsi-levay-kriminologia//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave