Borbíró Andrea, Gönczöl Katalin, Kerezsi Klára, Lévay Miklós (szerk.)

Kriminológia

2., átdolgozott kiadás


Az abolicionizmus

A hatvanas évekre a kriminológia és a büntető igazságszolgáltatás hagyományos kereteit övező általános elégedetlenségre válaszul erősödött meg egy olyan társadalmi mozgalom és kriminológiai szemléletmód, amelynek alapállása szerint a társadalmi lét szabályozásának a büntetőjog sem nem alkalmas, sem nem elfogadható eszköze, ezért a büntető igazságszolgáltatás szerepét jelentősen csökkenteni kell. Ez volt az abolicionisták mozgalma. Az abolicionizmus egy börtönreformer társadalmi kezdeményezésként jött létre a skandináv országokban, és terjedt el Nyugat-Európa egyes országaiban. Alapkövetelései a börtönreform igényeiből eredeztethetők, de az abolicionisták eljutottak a börtön szükségtelenségének a kimondásáig. Az abolicionizmus alaptétele szerint a bebörtönzés indokolatlan és morálisan védhetetlen szenvedést okoz a fogvatartottaknak. Ahogy az irányzat emblematikus alakja, Nils Christie (1991) fogalmaz, sem a kezelésnek álcázott bebörtönzés, sem a megtorlás alapján végzett „igazságos fájdalomszolgáltatás” keretében kiszabott szabadságvesztés-büntetés sem képes a vele szemben meghatározott célok elérésére, de még a saját maga által okozott káros hatások enyhítésére sem. Az abolicionisták ezért hosszú távon humánusabb büntetőpolitikai megoldások bevezetését követelték.

Kriminológia

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Hungary Kft.

Online megjelenés éve: 2020

Nyomtatott megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 295 931 3

A kriminológia olyan dinamikusan fejlődő ismeretanyag, amely hagyományosan a jogtudomány, a társadalomtudományok és a pszichológia fogalmait és módszertanát sajátosan ötvözve létrehozta a társadalmi eviancia, ezen belül különösen a bűnözést elemző tudományt. A kötet részletesen bemutatja a kriminológia több mint kétszáz éves történetét, foglalkozik a bűnözés megismerésének napjainkig változó lehetőségeivel, illetve az egyes bűncselekmények, elkövetők és áldozatok típusaival. Alaposan elemzi a hagyományos büntető igazságszolgáltatási és kriminálpolitikai reakciók fejlődését, a büntetőpolitika, áldozatvédelem és bűnmegelőzés intézményeit. Nagy teret szentel a kortárs kriminológiai elméleteknek és korunk, a későmodernitás, egymástól jelentősen eltérő kriminálpolitikai irányzatainak.

Tankönyvként a kötet alapvető célja a felsőoktatási hallgatók számára a kriminológia történeti és kortárs ismeretanyagának szakszerű, de közérthető bemutatása. A társadalomtudományok iránt érdeklődők számára pedig akár kihívást is jelenthet az interdiszciplináris párbeszédre. A szerzők a kriminológia tudományában felhalmozott hazai és nemzetközi tudásanyagot korszerűen, magas szakmai szinten, számos példával, statisztikai adattal szemléltetve, gazdag irodalomjegyzékkel kiegészítve ismertetik meg az olvasóval, a Kriminológia így fontos forrás lehet a bűnözéssel foglalkozó szakemberek és a téma iránt érdeklődő laikusok számára is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/borbiro-gonczol-kerezsi-levay-kriminologia//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave