Borbíró Andrea, Gönczöl Katalin, Kerezsi Klára, Lévay Miklós (szerk.)

Kriminológia

2., átdolgozott kiadás


Feminista kriminológia

Az olasz biológiai determinista iskola (ld. 2.3.3. fejezet) megszületése óta sokféle megközelítés látott napvilágot arra vonatkozóan, hogy miért tér el a férfiak és a nők részvétele a bűnözésben, illetve miért alulreprezentáltak a nők vagy felülreprezentáltak a férfiak a büntetés-végrehajtási intézetekben (ld. 23. fejezet). Számos korai elmélet kísérelte meg a jelenséget azzal magyarázni, hogy a férfiakhoz képest a nő visszamaradott a fejlődésben (Lombroso – Ferrero 1898), vagy a szexuális frusztrációjuk miatt követnek el bűncselekményeket (Freud 1914), ezek a megközelítések azonban nem jelentenek többet a korabeli férfidominanciából táplálkozó sztereotip általánosításoknál. Már a korai szociológiai elméletek is a nők társadalmi környezetében keresték a magyarázatot az alacsonyabb bűnözésre, és kezdetben a nők társadalmi helyzetében, apjuktól vagy férjüktől való, jellemzően gazdasági függőségükben találták meg a magyarázatot. Ezzel párhuzamosan már a 19. század végén megjelent az feltevés, hogy a nők társadalmi helyzetének változásával, az egyenjogúság előrehaladtával a női bűnözés is növekedni fog (Pike 1869; Callojanni 1889). A 20. század második felében a hatvanas évek társadalmi változásai és mozgalmai során kibontakozó feminista kriminológia azonban alapvetően megváltoztatta és új alapokra helyezte a bűnözés vizsgálatát.

Kriminológia

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Hungary Kft.

Online megjelenés éve: 2020

Nyomtatott megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 295 931 3

A kriminológia olyan dinamikusan fejlődő ismeretanyag, amely hagyományosan a jogtudomány, a társadalomtudományok és a pszichológia fogalmait és módszertanát sajátosan ötvözve létrehozta a társadalmi eviancia, ezen belül különösen a bűnözést elemző tudományt. A kötet részletesen bemutatja a kriminológia több mint kétszáz éves történetét, foglalkozik a bűnözés megismerésének napjainkig változó lehetőségeivel, illetve az egyes bűncselekmények, elkövetők és áldozatok típusaival. Alaposan elemzi a hagyományos büntető igazságszolgáltatási és kriminálpolitikai reakciók fejlődését, a büntetőpolitika, áldozatvédelem és bűnmegelőzés intézményeit. Nagy teret szentel a kortárs kriminológiai elméleteknek és korunk, a későmodernitás, egymástól jelentősen eltérő kriminálpolitikai irányzatainak.

Tankönyvként a kötet alapvető célja a felsőoktatási hallgatók számára a kriminológia történeti és kortárs ismeretanyagának szakszerű, de közérthető bemutatása. A társadalomtudományok iránt érdeklődők számára pedig akár kihívást is jelenthet az interdiszciplináris párbeszédre. A szerzők a kriminológia tudományában felhalmozott hazai és nemzetközi tudásanyagot korszerűen, magas szakmai szinten, számos példával, statisztikai adattal szemléltetve, gazdag irodalomjegyzékkel kiegészítve ismertetik meg az olvasóval, a Kriminológia így fontos forrás lehet a bűnözéssel foglalkozó szakemberek és a téma iránt érdeklődő laikusok számára is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/borbiro-gonczol-kerezsi-levay-kriminologia//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave