Borbíró Andrea, Gönczöl Katalin, Kerezsi Klára, Lévay Miklós (szerk.)

Kriminológia

2., átdolgozott kiadás


Bevezetés

A környezeti kriminológia lényegét Paul és Patricia Brantingham az alábbi módon határozzák meg: „A bűnözés négy dimenziója a jog, az elkövető, a célpont és a hely. A környezeti kriminológia a negyedik dimenziót tanulmányozza.” (Brantingham – Brantingham 1991: 7) Az amerikai kutatók szerint e tényezők határozzák meg a bűnelkövetést. A jog szerepe egyértelműnek tűnik, hiszen a jogszabályok azok, amik végsősoron definiálják, mit tekintünk büntetendő cselekménynek. A jogszabályok szövegének tanulmányozásán túl a kriminológia ebben a körben foglalkozik többek között a jogszabályok születésének körülményeivel, a bennük kifejeződő értékek és érdekek jellegével, valamint azzal, hogy vajon az egész társadalom vagy annak csupán egy része az, aki ezen értékeket és érdekeket magáénak vallja. A kriminológia tudományának legrégebbi vizsgálati tárgyát a fent említett dimenziók közül az elkövetők jelentik, már a 18. századtól kezdve orvosi és antropológiai, később pedig pszichológiai és szociológiai módszerekkel végzett kutatások sorát folytatták a tudósok annak érdekében, hogy választ találjanak olyan kérdésekre, mint hogy hogyan válik egy személy bűnelkövetővé, illetve hogy rendelkeznek-e a bűnelkövetők különös ismertetőjegyekkel. A 20. század második felében a célpont dimenzióját is vizsgálni kezdték, ezen belül is konkrétan az áldozattá válás tendenciáit (vö. 9.4.1. fejezet). A negyedik dimenzió, a hely, a bűnözés lokalitásának vizsgálata ugyancsak a 20. században indult meg.

Kriminológia

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Hungary Kft.

Online megjelenés éve: 2020

Nyomtatott megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 295 931 3

A kriminológia olyan dinamikusan fejlődő ismeretanyag, amely hagyományosan a jogtudomány, a társadalomtudományok és a pszichológia fogalmait és módszertanát sajátosan ötvözve létrehozta a társadalmi eviancia, ezen belül különösen a bűnözést elemző tudományt. A kötet részletesen bemutatja a kriminológia több mint kétszáz éves történetét, foglalkozik a bűnözés megismerésének napjainkig változó lehetőségeivel, illetve az egyes bűncselekmények, elkövetők és áldozatok típusaival. Alaposan elemzi a hagyományos büntető igazságszolgáltatási és kriminálpolitikai reakciók fejlődését, a büntetőpolitika, áldozatvédelem és bűnmegelőzés intézményeit. Nagy teret szentel a kortárs kriminológiai elméleteknek és korunk, a későmodernitás, egymástól jelentősen eltérő kriminálpolitikai irányzatainak.

Tankönyvként a kötet alapvető célja a felsőoktatási hallgatók számára a kriminológia történeti és kortárs ismeretanyagának szakszerű, de közérthető bemutatása. A társadalomtudományok iránt érdeklődők számára pedig akár kihívást is jelenthet az interdiszciplináris párbeszédre. A szerzők a kriminológia tudományában felhalmozott hazai és nemzetközi tudásanyagot korszerűen, magas szakmai szinten, számos példával, statisztikai adattal szemléltetve, gazdag irodalomjegyzékkel kiegészítve ismertetik meg az olvasóval, a Kriminológia így fontos forrás lehet a bűnözéssel foglalkozó szakemberek és a téma iránt érdeklődő laikusok számára is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/borbiro-gonczol-kerezsi-levay-kriminologia//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave