Borbíró Andrea, Gönczöl Katalin, Kerezsi Klára, Lévay Miklós (szerk.)

Kriminológia

2., átdolgozott kiadás


Informális kontroll a városi térben: a térhasználat és a bűnelkövetés kapcsolata

A témakör egyik legnevesebb kutatója, Jane Jacobs The Death and Life of Great American Cities („Nagy amerikai városok halála és élete”) című 1961-es munkája az amerikai várostervezés és városrenovációk kritikáján keresztül vizsgálta a kérdést. Jacobs szerint a várostervezők nem vették figyelembe azt, hogy valójában hogyan működik egy város, és melyek azok a megoldások, amelyek élővé vagy élettelenné tehetnek egy városnegyedet. Egy városi utcával kapcsolatban például fel kell tennünk azt a kérdést, hogy mennyi könnyű bűnelkövetési lehetőséget kínál ez az utca (Jacobs 1992). Jacobs szerint például az utcák forgalmassága fontos tényező a bűnözés szempontjából, azaz minél forgalmasabb egy utca, annál nagyobb biztonságban vagyunk. Ennek az az oka, hogy a rend fenntartását ténylegesen nem a rendőrség végzi, hanem az emberek által alkotott kontrollmechanizmusok. Jacobs azonosította a biztonságos utca további jellemzőit is, ezek közé tartozik a magán- és a nyilvános területek éles és jól látható elhatárolása, illetve az utcán érvényesülő folyamatos természetes megfigyelés (a házak ablakaiból az utcára látni, illetve a járókelők állandó jelenléte) (Jacobs 1992).

Kriminológia

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Hungary Kft.

Online megjelenés éve: 2020

Nyomtatott megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 295 931 3

A kriminológia olyan dinamikusan fejlődő ismeretanyag, amely hagyományosan a jogtudomány, a társadalomtudományok és a pszichológia fogalmait és módszertanát sajátosan ötvözve létrehozta a társadalmi eviancia, ezen belül különösen a bűnözést elemző tudományt. A kötet részletesen bemutatja a kriminológia több mint kétszáz éves történetét, foglalkozik a bűnözés megismerésének napjainkig változó lehetőségeivel, illetve az egyes bűncselekmények, elkövetők és áldozatok típusaival. Alaposan elemzi a hagyományos büntető igazságszolgáltatási és kriminálpolitikai reakciók fejlődését, a büntetőpolitika, áldozatvédelem és bűnmegelőzés intézményeit. Nagy teret szentel a kortárs kriminológiai elméleteknek és korunk, a későmodernitás, egymástól jelentősen eltérő kriminálpolitikai irányzatainak.

Tankönyvként a kötet alapvető célja a felsőoktatási hallgatók számára a kriminológia történeti és kortárs ismeretanyagának szakszerű, de közérthető bemutatása. A társadalomtudományok iránt érdeklődők számára pedig akár kihívást is jelenthet az interdiszciplináris párbeszédre. A szerzők a kriminológia tudományában felhalmozott hazai és nemzetközi tudásanyagot korszerűen, magas szakmai szinten, számos példával, statisztikai adattal szemléltetve, gazdag irodalomjegyzékkel kiegészítve ismertetik meg az olvasóval, a Kriminológia így fontos forrás lehet a bűnözéssel foglalkozó szakemberek és a téma iránt érdeklődő laikusok számára is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/borbiro-gonczol-kerezsi-levay-kriminologia//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave