Borbíró Andrea, Gönczöl Katalin, Kerezsi Klára, Lévay Miklós (szerk.)

Kriminológia

2., átdolgozott kiadás


A városi tér fizikai jellemzői és a bűnelkövetői viselkedés kapcsolata: építészeti kriminológia

A várostervező Shlomo Angel 1968-ban publikált munkájában foglalkozott azzal, hogy a várostervezés hogyan lehet hatással a bűnözés alakulására. A kutató vitába szállt Jacobs vegyes területhasználatról alkotott nézeteivel: szerinte várostervezői szemmel nézve Jacobs javaslatainak többsége elfogadhatatlan a korabeli egyesült államokbeli városok esetében. Angel ezért a vegyes területhasználat által megvalósítható informális kontroll helyett a fizikai környezet átalakításában rejlő lehetőségek felé fordította figyelmét – ezt nevezte „környezeti bűnmegelőzésnek”. Kutatásai szerint azok a környékek, ahol bűncselekményeket követnek el, nem esnek egybe azokkal a területekkel, ahol a bűnelkövetők élnek, Angelt pedig kifejezetten azok a területek érdekelték, ahol a cselekményeket elkövetik. Véleménye szerint a bűnmegelőzésben három tényezőnek lehet szerepe: (1) a közösség tagjainak és a rendőrségnek, akiknek jelenléte eltántoríthat az elkövetéstől; (2) a várost jelentő fizikai környezet alkotóelemeinek (házak, kerítések, közvilágítás); illetve (3) a bűnmegelőzés technológiai elemeinek (riasztók, zárak, zártláncú kamerahálózat). Ki kell emelni, hogy Angel kizárólag az erőszakos közterületi bűncselekmények megelőzésének lehetőségeit vizsgálta.

Kriminológia

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Hungary Kft.

Online megjelenés éve: 2020

Nyomtatott megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 295 931 3

A kriminológia olyan dinamikusan fejlődő ismeretanyag, amely hagyományosan a jogtudomány, a társadalomtudományok és a pszichológia fogalmait és módszertanát sajátosan ötvözve létrehozta a társadalmi eviancia, ezen belül különösen a bűnözést elemző tudományt. A kötet részletesen bemutatja a kriminológia több mint kétszáz éves történetét, foglalkozik a bűnözés megismerésének napjainkig változó lehetőségeivel, illetve az egyes bűncselekmények, elkövetők és áldozatok típusaival. Alaposan elemzi a hagyományos büntető igazságszolgáltatási és kriminálpolitikai reakciók fejlődését, a büntetőpolitika, áldozatvédelem és bűnmegelőzés intézményeit. Nagy teret szentel a kortárs kriminológiai elméleteknek és korunk, a későmodernitás, egymástól jelentősen eltérő kriminálpolitikai irányzatainak.

Tankönyvként a kötet alapvető célja a felsőoktatási hallgatók számára a kriminológia történeti és kortárs ismeretanyagának szakszerű, de közérthető bemutatása. A társadalomtudományok iránt érdeklődők számára pedig akár kihívást is jelenthet az interdiszciplináris párbeszédre. A szerzők a kriminológia tudományában felhalmozott hazai és nemzetközi tudásanyagot korszerűen, magas szakmai szinten, számos példával, statisztikai adattal szemléltetve, gazdag irodalomjegyzékkel kiegészítve ismertetik meg az olvasóval, a Kriminológia így fontos forrás lehet a bűnözéssel foglalkozó szakemberek és a téma iránt érdeklődő laikusok számára is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/borbiro-gonczol-kerezsi-levay-kriminologia//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave