Borbíró Andrea, Gönczöl Katalin, Kerezsi Klára, Lévay Miklós (szerk.)

Kriminológia

2., átdolgozott kiadás


Racionális döntés és korlátozott racionalitás

A kriminológiában Derek B. Cornish és Ronald V. Clarke (1986) nevéhez fűződő racionális döntés elméletének (rational choice theory) alapját az az utilitarista felfogás jelenti, amely szerint az egyének cselekvéseit a haszon maximalizálására és a veszteségek minimalizálására irányuló törekvések alakítják. A racionális döntés kriminológiai elmélete tehát sokban épít a Nobel-díjas közgazdász Gary Becker (1976) tételeire, amelyek a költség-haszon kalkuláción alapuló gazdasági megközelítést javasolják az emberi viselkedés vizsgálatára (homo economicus). Itt természetesen nem feltétlenül anyagi haszonra kell gondolni, lehet az bármilyen, a döntést hozó életében pozitívnak tekintett vagy örömet okozó változás is. Clarke és Cornish szerint a közgazdasági modellt a bűnelkövetést eredményező magatartások esetében is lehet alkalmazni. Az elkövető a cselekmény előtt mérlegeli a potenciális előnyöket és hátrányokat, amiket az elkövetéssel nyerhet vagy elszenvedhet, és ha a nyerhető előnyök a hátrányokat meghaladják, akkor a bűncselekmény megvalósítása mellett dönt. A bűnelkövetéssel nyerhető hasznok és hátrányok minden egyes potenciális bűncselekmény és elkövető esetében különbözőek lehetnek.

Kriminológia

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Hungary Kft.

Online megjelenés éve: 2020

Nyomtatott megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 295 931 3

A kriminológia olyan dinamikusan fejlődő ismeretanyag, amely hagyományosan a jogtudomány, a társadalomtudományok és a pszichológia fogalmait és módszertanát sajátosan ötvözve létrehozta a társadalmi eviancia, ezen belül különösen a bűnözést elemző tudományt. A kötet részletesen bemutatja a kriminológia több mint kétszáz éves történetét, foglalkozik a bűnözés megismerésének napjainkig változó lehetőségeivel, illetve az egyes bűncselekmények, elkövetők és áldozatok típusaival. Alaposan elemzi a hagyományos büntető igazságszolgáltatási és kriminálpolitikai reakciók fejlődését, a büntetőpolitika, áldozatvédelem és bűnmegelőzés intézményeit. Nagy teret szentel a kortárs kriminológiai elméleteknek és korunk, a későmodernitás, egymástól jelentősen eltérő kriminálpolitikai irányzatainak.

Tankönyvként a kötet alapvető célja a felsőoktatási hallgatók számára a kriminológia történeti és kortárs ismeretanyagának szakszerű, de közérthető bemutatása. A társadalomtudományok iránt érdeklődők számára pedig akár kihívást is jelenthet az interdiszciplináris párbeszédre. A szerzők a kriminológia tudományában felhalmozott hazai és nemzetközi tudásanyagot korszerűen, magas szakmai szinten, számos példával, statisztikai adattal szemléltetve, gazdag irodalomjegyzékkel kiegészítve ismertetik meg az olvasóval, a Kriminológia így fontos forrás lehet a bűnözéssel foglalkozó szakemberek és a téma iránt érdeklődő laikusok számára is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/borbiro-gonczol-kerezsi-levay-kriminologia//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave