Borbíró Andrea, Gönczöl Katalin, Kerezsi Klára, Lévay Miklós (szerk.)

Kriminológia

2., átdolgozott kiadás


Az áldozattá válás mintázatai

A viktimológiai kutatások számos dimenzióban mutatták ki azt az összefüggést, hogy bizonyos egyének (pl. bizonyos társadalmi vagy életkori csoportokhoz tartozók) jóval inkább kitettek az áldozattá válás esélyének, mint a társadalmi átlag. Ezek a felismerések fontos adalékot jelentenek a lakosság bűnözéstől való védettsége és a bűnmegelőzés erősítéséhez. Az áldozattá válás mintázatainak feltárásához a környezeti és szituációs kriminológia is hozzájárul a maga eszközeivel. Így Richard Sparks (1981) szerint az áldozattá válás okainak magyarázata nemcsak az áldozatok szociális, pszichológiai, gazdasági, kulturális karakterisztikáiban, hanem szituációs tényezőkben, térben és időben való elhelyezkedésükben, illetve fizikai védettségük szintjében is rejlik (amelyek persze gyakran maguk is szociális tényezők függvényei). Az áldozattá válásban szerepet játszó legfontosabb ilyen faktorok az áldozat magatartása (pl. nyitva hagyott autó) és sebezhetősége mértéke, a kínálkozó bűnalkalom, a sértett vagy a tárgyi célpont vonzereje, valamint az áldozat várható jogérvényesítési képessége. Sparks kutatásai szerint a fenti tulajdonságokkal rendelkező személyek nagyobb eséllyel válnak áldozattá, mint mások, azonban azt is hangsúlyozza, hogy az áldozattá válásnak mindig van egy véletlenszerűségen alapuló eleme is.

Kriminológia

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Hungary Kft.

Online megjelenés éve: 2020

Nyomtatott megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 295 931 3

A kriminológia olyan dinamikusan fejlődő ismeretanyag, amely hagyományosan a jogtudomány, a társadalomtudományok és a pszichológia fogalmait és módszertanát sajátosan ötvözve létrehozta a társadalmi eviancia, ezen belül különösen a bűnözést elemző tudományt. A kötet részletesen bemutatja a kriminológia több mint kétszáz éves történetét, foglalkozik a bűnözés megismerésének napjainkig változó lehetőségeivel, illetve az egyes bűncselekmények, elkövetők és áldozatok típusaival. Alaposan elemzi a hagyományos büntető igazságszolgáltatási és kriminálpolitikai reakciók fejlődését, a büntetőpolitika, áldozatvédelem és bűnmegelőzés intézményeit. Nagy teret szentel a kortárs kriminológiai elméleteknek és korunk, a későmodernitás, egymástól jelentősen eltérő kriminálpolitikai irányzatainak.

Tankönyvként a kötet alapvető célja a felsőoktatási hallgatók számára a kriminológia történeti és kortárs ismeretanyagának szakszerű, de közérthető bemutatása. A társadalomtudományok iránt érdeklődők számára pedig akár kihívást is jelenthet az interdiszciplináris párbeszédre. A szerzők a kriminológia tudományában felhalmozott hazai és nemzetközi tudásanyagot korszerűen, magas szakmai szinten, számos példával, statisztikai adattal szemléltetve, gazdag irodalomjegyzékkel kiegészítve ismertetik meg az olvasóval, a Kriminológia így fontos forrás lehet a bűnözéssel foglalkozó szakemberek és a téma iránt érdeklődő laikusok számára is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/borbiro-gonczol-kerezsi-levay-kriminologia//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave