Borbíró Andrea, Gönczöl Katalin, Kerezsi Klára, Lévay Miklós (szerk.)

Kriminológia

2., átdolgozott kiadás


A feljelentési hajlandóság

Amint arról a bevezetőben szó volt, a bűnözéstől való félelem, általánosabban a szubjektív biztonság és a rejtett bűnözés közötti legfontosabb összefüggés a feljelentési hajlandóság alakulása, vagyis az, hogy az emberek szükségesnek és célszerűnek tartják-e a hatóságok tájékoztatását azokról az őket ért támadásokról, amelyeket bűncselekményként élnek meg. A bűnözés kezelésére alapvetően a közhatalom hivatott, a rendőrségnek és a felderítések, nyomozások lefolytatására rendelt hatóságoknak van meg az az eszköztáruk, ami feltétlenül szükséges a felelősség megállapításához. Az áldozatokkal foglalkozó kutatásaik során azonban a viktimológusok szembesültek azzal a ténnyel, hogy a valóságos áldozatok jelentős része azért nem válik ismertté, mert igen sok cselekmény esetében gyakorlatilag csak a bűncselekmények elszenvedői rendelkeznek olyan ismeretekkel – természetesen az ügy rejtve maradásában érdekelt elkövető kivételével –, amelyek alapján meg lehetne indítani és a siker reményében le lehetne folytatni a büntetőeljárást. A sértettek közül azonban igen sokan nem tesznek feljelentést, ami a törvényes eljárás lefolytatásának meghiúsítása mellett a bűnözés valóságának feltárását is nehezíti, hiszen a hivatkozások hosszú időn keresztül szinte csak a hivatalos statisztikákra, azaz az ismertté vált deliktumok nyilvántartására történtek. A feljelentési hajlandóság vizsgálata ezért szintén a tudomány kompetenciájává vált.

Kriminológia

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Hungary Kft.

Online megjelenés éve: 2020

Nyomtatott megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 295 931 3

A kriminológia olyan dinamikusan fejlődő ismeretanyag, amely hagyományosan a jogtudomány, a társadalomtudományok és a pszichológia fogalmait és módszertanát sajátosan ötvözve létrehozta a társadalmi eviancia, ezen belül különösen a bűnözést elemző tudományt. A kötet részletesen bemutatja a kriminológia több mint kétszáz éves történetét, foglalkozik a bűnözés megismerésének napjainkig változó lehetőségeivel, illetve az egyes bűncselekmények, elkövetők és áldozatok típusaival. Alaposan elemzi a hagyományos büntető igazságszolgáltatási és kriminálpolitikai reakciók fejlődését, a büntetőpolitika, áldozatvédelem és bűnmegelőzés intézményeit. Nagy teret szentel a kortárs kriminológiai elméleteknek és korunk, a későmodernitás, egymástól jelentősen eltérő kriminálpolitikai irányzatainak.

Tankönyvként a kötet alapvető célja a felsőoktatási hallgatók számára a kriminológia történeti és kortárs ismeretanyagának szakszerű, de közérthető bemutatása. A társadalomtudományok iránt érdeklődők számára pedig akár kihívást is jelenthet az interdiszciplináris párbeszédre. A szerzők a kriminológia tudományában felhalmozott hazai és nemzetközi tudásanyagot korszerűen, magas szakmai szinten, számos példával, statisztikai adattal szemléltetve, gazdag irodalomjegyzékkel kiegészítve ismertetik meg az olvasóval, a Kriminológia így fontos forrás lehet a bűnözéssel foglalkozó szakemberek és a téma iránt érdeklődő laikusok számára is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/borbiro-gonczol-kerezsi-levay-kriminologia//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave