Borbíró Andrea, Gönczöl Katalin, Kerezsi Klára, Lévay Miklós (szerk.)

Kriminológia

2., átdolgozott kiadás


Valóság és média: a tartalom létrejötte – a „hírtermelés”

A világ megismerése, a tapasztalatok értelmezése, a szabályok elsajátítása jórészt a közösségben való tanulás során történik. Az első információs forradalom, a beszéd kialakulása minőségi változást jelentett ebben a folyamatban: lehetővé tette a korlátozott (mert térhez és időhöz kötött és egyidejű) ám mégis hatékonyabb információcserét és kommunikációt a közösség tagjai között (Hargitai – Hirsch é. n.). Az információ, az ismeretek és a normák generációs átadása, a kultúra közvetítése hosszú időn át kizárólag szóbeli volt: szavak közvetítésével, személyes kommunikáció útján történt, közbeiktatott tárgyiasult közvetítő közeg (médium) nélkül. Még a kora újkorban is (sőt, vidéken még a 19. században is) a piacon, kocsmában, fonóban stb. elhangzó szóbeli közlés volt a meghatározó hírcsatorna. Az első újságok ugyan már a 16. században megjelentek, és a 17. századtól szerves részeivé váltak a nyilvánosságnak, az írott sajtó azonban csupán a 19. század során lett a mai értelemben vett tömegmédia, vagyis sokakat érintő, valódi „tömegtájékoztató eszköz” (Mátay 2003). Ahhoz pedig, hogy a hírek és ismeretek alacsony áron és nagy tömegek számára váljanak elérhetővé, a 20. században megvalósult technológiai fejlődésre volt szükség. Ekkortól a korábbi, személyes és közvetlen átadást, a „mediált válasz”, a média által közvetített valóság kora váltotta fel.

Kriminológia

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Hungary Kft.

Online megjelenés éve: 2020

Nyomtatott megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 295 931 3

A kriminológia olyan dinamikusan fejlődő ismeretanyag, amely hagyományosan a jogtudomány, a társadalomtudományok és a pszichológia fogalmait és módszertanát sajátosan ötvözve létrehozta a társadalmi eviancia, ezen belül különösen a bűnözést elemző tudományt. A kötet részletesen bemutatja a kriminológia több mint kétszáz éves történetét, foglalkozik a bűnözés megismerésének napjainkig változó lehetőségeivel, illetve az egyes bűncselekmények, elkövetők és áldozatok típusaival. Alaposan elemzi a hagyományos büntető igazságszolgáltatási és kriminálpolitikai reakciók fejlődését, a büntetőpolitika, áldozatvédelem és bűnmegelőzés intézményeit. Nagy teret szentel a kortárs kriminológiai elméleteknek és korunk, a későmodernitás, egymástól jelentősen eltérő kriminálpolitikai irányzatainak.

Tankönyvként a kötet alapvető célja a felsőoktatási hallgatók számára a kriminológia történeti és kortárs ismeretanyagának szakszerű, de közérthető bemutatása. A társadalomtudományok iránt érdeklődők számára pedig akár kihívást is jelenthet az interdiszciplináris párbeszédre. A szerzők a kriminológia tudományában felhalmozott hazai és nemzetközi tudásanyagot korszerűen, magas szakmai szinten, számos példával, statisztikai adattal szemléltetve, gazdag irodalomjegyzékkel kiegészítve ismertetik meg az olvasóval, a Kriminológia így fontos forrás lehet a bűnözéssel foglalkozó szakemberek és a téma iránt érdeklődő laikusok számára is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/borbiro-gonczol-kerezsi-levay-kriminologia//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave