Borbíró Andrea, Gönczöl Katalin, Kerezsi Klára, Lévay Miklós (szerk.)

Kriminológia

2., átdolgozott kiadás


A vagyon elleni bűnözés hazai morfológiai sajátosságai

A hazai bűnözés kriminálstatisztikai adataiból kitűnik, hogy a regisztrált bűncselekmények döntő többsége a vagyon elleni kategóriába sorolható (16.1. táblázat). Napjaink statisztikai adatainak összevetésében a legnagyobb problémát a statisztikai adatbázis strukturális változása okozza, melyben nagy szerep jut a büntetőjogi szabályozások változásának, így a bűncselekmények dekriminalizálásának, a kriminalizálásnak, illetve egyes cselekmények más bűncselekmény-kategóriába való besorolásának. Mindez megnehezíti a hosszú távú idősor összehasonlítását. Árnyalja a vizsgálatot az is, hogy kriminológiai értelemben a vagyon elleni bűncselekmények statisztikájába nem tartoznak bele az erőszakos vagyon elleni bűnözés ismertté vált bűncselekményei, azonban a Btk. 2013-as hatálybalépése előtt a hivatalos bűnügyi statisztikák a vagyon elleni bűncselekmények körében rögzítették az erőszakkal megvalósított vagyon elleni elkövetéseket. Az új Btk. hatálybalépésével a 2013–2014-es adatoknál a legnagyobb problémát az okozza, hogy az ENyÜBS rendszerében az adatok az eljárás befejezését követően kerülnek rögzítésre (ld. 12.3. fejezet). Így tehát ha az adott bűncselekményt 2013. július 1-je előtt követték el, akkor azt még a nyomozó hatóság az 1978-as Btk. szerint minősítette, mely szerint egy összefoglaló statisztikai adatsort képeztek a vagyon elleni, a szellemi tulajdon elleni és az erőszakos vagyon elleni cselekmények. A 2013. július 1-je után elkövetett vagyon elleni bűncselekmények esetén pedig a statisztika is elkülönülten tartalmazza az erőszakos vagyon elleni bűncselekményeket. A vagyon elleni bűnözés morfológiai vizsgálatánál jellemzően az elmúlt öt év alakulását kísérjük végig, kiemelve a 2014-ből származó adatsorokat. Az adatok időbeli dinamikájának összehasonlítása érdekében az ötéves időszakokra vonatkozóan, a 2013-as változtatás értelmében járunk el a vagyon elleni bűncselekmények adatainál, vagyis azok nem tartalmazzák az erőszakos vagyon elleni bűnözés alakulását. Ahol ettől eltérünk, azt jelezzük.

Kriminológia

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Hungary Kft.

Online megjelenés éve: 2020

Nyomtatott megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 295 931 3

A kriminológia olyan dinamikusan fejlődő ismeretanyag, amely hagyományosan a jogtudomány, a társadalomtudományok és a pszichológia fogalmait és módszertanát sajátosan ötvözve létrehozta a társadalmi eviancia, ezen belül különösen a bűnözést elemző tudományt. A kötet részletesen bemutatja a kriminológia több mint kétszáz éves történetét, foglalkozik a bűnözés megismerésének napjainkig változó lehetőségeivel, illetve az egyes bűncselekmények, elkövetők és áldozatok típusaival. Alaposan elemzi a hagyományos büntető igazságszolgáltatási és kriminálpolitikai reakciók fejlődését, a büntetőpolitika, áldozatvédelem és bűnmegelőzés intézményeit. Nagy teret szentel a kortárs kriminológiai elméleteknek és korunk, a későmodernitás, egymástól jelentősen eltérő kriminálpolitikai irányzatainak.

Tankönyvként a kötet alapvető célja a felsőoktatási hallgatók számára a kriminológia történeti és kortárs ismeretanyagának szakszerű, de közérthető bemutatása. A társadalomtudományok iránt érdeklődők számára pedig akár kihívást is jelenthet az interdiszciplináris párbeszédre. A szerzők a kriminológia tudományában felhalmozott hazai és nemzetközi tudásanyagot korszerűen, magas szakmai szinten, számos példával, statisztikai adattal szemléltetve, gazdag irodalomjegyzékkel kiegészítve ismertetik meg az olvasóval, a Kriminológia így fontos forrás lehet a bűnözéssel foglalkozó szakemberek és a téma iránt érdeklődő laikusok számára is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/borbiro-gonczol-kerezsi-levay-kriminologia//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave