Borbíró Andrea, Gönczöl Katalin, Kerezsi Klára, Lévay Miklós (szerk.)

Kriminológia

2., átdolgozott kiadás


Kontroll és megelőzési kérdések

Lambsdorff (2008) a korrupció elleni fellépés négy típusát különbözteti meg. Az első megközelítés a repressziót (elnyomást) állítja középpontjába, vagyis a korrupciós cselekményekhez kapcsolódó büntetési tételek szigorításában és a felderítési arányok növelésében látja a megoldást. Ennek érvényességét kérdőjelezik meg azonban azoknak az országoknak az adatai, amelyek alacsony represszió mellett alacsony, illetve magas büntetési tételek mellett magas korrupciós szintet mutatnak. A második típus a megelőzésre helyezi a hangsúlyt. E rendszerben a legfontosabb a felvilágosítás, az etikai felkészítés, alkalmas ösztönzők, szabályok kialakítása, amelyek hozzájárulnak egy szervezet integritásához, a korrupciós kockázatok csökkenéséhez. A harmadik álláspont a transzparencia, vagyis az átláthatóság fontosságát hangsúlyozza. Az átláthatóságról többek között a szabad és független sajtó gondoskodhat, mely a vezető politikusok és hivatalnokok elszámoltathatóságát is maga után vonja. Lambsdorff kiemeli a civil szervezetek szerepét e téren, melyek hozzájárulnak a kormányzati működés szélesebb körű megismeréséhez, valamint közérdekű információkhoz való hozzájutáshoz és azok nyilvánossá tételéhez. A negyedik megközelítés az aszimmetrikus büntetéseket tartja korrupciót csökkentő hatásúnak, ami az aktív és passzív vesztegetőre vonatkozó eltérő büntetés kilátásba helyezését jelenti.

Kriminológia

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Hungary Kft.

Online megjelenés éve: 2020

Nyomtatott megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 295 931 3

A kriminológia olyan dinamikusan fejlődő ismeretanyag, amely hagyományosan a jogtudomány, a társadalomtudományok és a pszichológia fogalmait és módszertanát sajátosan ötvözve létrehozta a társadalmi eviancia, ezen belül különösen a bűnözést elemző tudományt. A kötet részletesen bemutatja a kriminológia több mint kétszáz éves történetét, foglalkozik a bűnözés megismerésének napjainkig változó lehetőségeivel, illetve az egyes bűncselekmények, elkövetők és áldozatok típusaival. Alaposan elemzi a hagyományos büntető igazságszolgáltatási és kriminálpolitikai reakciók fejlődését, a büntetőpolitika, áldozatvédelem és bűnmegelőzés intézményeit. Nagy teret szentel a kortárs kriminológiai elméleteknek és korunk, a későmodernitás, egymástól jelentősen eltérő kriminálpolitikai irányzatainak.

Tankönyvként a kötet alapvető célja a felsőoktatási hallgatók számára a kriminológia történeti és kortárs ismeretanyagának szakszerű, de közérthető bemutatása. A társadalomtudományok iránt érdeklődők számára pedig akár kihívást is jelenthet az interdiszciplináris párbeszédre. A szerzők a kriminológia tudományában felhalmozott hazai és nemzetközi tudásanyagot korszerűen, magas szakmai szinten, számos példával, statisztikai adattal szemléltetve, gazdag irodalomjegyzékkel kiegészítve ismertetik meg az olvasóval, a Kriminológia így fontos forrás lehet a bűnözéssel foglalkozó szakemberek és a téma iránt érdeklődő laikusok számára is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/borbiro-gonczol-kerezsi-levay-kriminologia//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave