Borbíró Andrea, Gönczöl Katalin, Kerezsi Klára, Lévay Miklós (szerk.)

Kriminológia

2., átdolgozott kiadás


Az ember mint a leggyengébb láncszem

A legnagyobb informatikai biztonsági cégek kimutatásai szerint a számítástechnikai hálózatok sebezhetőségének legfőbb oka nem annyira a technológián, mint inkább a felhasználókon, az embereken múlik. Mind az informatikai rendszer meghibásodásának, mind pedig a rendszerbe való jogtalan behatolásnak a legfőbb oka az emberi tényező (Kürti 2002; Symantec Threat Report 2014). A személyi számítógépek és az internetes kommunikáció elterjedésével az 1990-es évek közepétől, majd az okostelefonok, iPhone-ok megjelenésével a 2010-es évektől a személyes jelenlét az online térben egyre gyakoribbá válik. Életünk mind több felülete játszódik az online térben (Eurobarometer Cybersecurity Report 2013). A felhasználók hiszékenységére, naivitására építve elkövetett visszaélések átfogó elnevezése a pszichológiai manipuláció (social engineering) (ld. pl. Nagy 2009). A pszichológiai manipulációt humán alapú és gépalapú elkövetési formákra bontva az első csoportba sorolhatók azok a visszaélések, amelyeknél a megtévesztett felhasználó általában önszántából adja ki személyes adatait az elkövetőnek, de a kifürkészéssel (pl. váll fölött kilesett vagy szemétkosárból előhalászott jelszó) megvalósított változatok is előfordulnak (Mitnick – Simon 2003; Mitnick – Simon 2006). A második, a számítógép-alapú elkövetési csoportba sorolhatók az álweboldalak, az adathalászati technikák, valamint egyéb esetek, például a trójai programok (Oroszi 2008).

Kriminológia

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Hungary Kft.

Online megjelenés éve: 2020

Nyomtatott megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 295 931 3

A kriminológia olyan dinamikusan fejlődő ismeretanyag, amely hagyományosan a jogtudomány, a társadalomtudományok és a pszichológia fogalmait és módszertanát sajátosan ötvözve létrehozta a társadalmi eviancia, ezen belül különösen a bűnözést elemző tudományt. A kötet részletesen bemutatja a kriminológia több mint kétszáz éves történetét, foglalkozik a bűnözés megismerésének napjainkig változó lehetőségeivel, illetve az egyes bűncselekmények, elkövetők és áldozatok típusaival. Alaposan elemzi a hagyományos büntető igazságszolgáltatási és kriminálpolitikai reakciók fejlődését, a büntetőpolitika, áldozatvédelem és bűnmegelőzés intézményeit. Nagy teret szentel a kortárs kriminológiai elméleteknek és korunk, a későmodernitás, egymástól jelentősen eltérő kriminálpolitikai irányzatainak.

Tankönyvként a kötet alapvető célja a felsőoktatási hallgatók számára a kriminológia történeti és kortárs ismeretanyagának szakszerű, de közérthető bemutatása. A társadalomtudományok iránt érdeklődők számára pedig akár kihívást is jelenthet az interdiszciplináris párbeszédre. A szerzők a kriminológia tudományában felhalmozott hazai és nemzetközi tudásanyagot korszerűen, magas szakmai szinten, számos példával, statisztikai adattal szemléltetve, gazdag irodalomjegyzékkel kiegészítve ismertetik meg az olvasóval, a Kriminológia így fontos forrás lehet a bűnözéssel foglalkozó szakemberek és a téma iránt érdeklődő laikusok számára is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/borbiro-gonczol-kerezsi-levay-kriminologia//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave