Borbíró Andrea, Gönczöl Katalin, Kerezsi Klára, Lévay Miklós (szerk.)

Kriminológia

2., átdolgozott kiadás


Személyiségtorzulások

A személyiség széttöredezése (fragmented self) abból az elképzelésből ered, amely szerint a virtuális világban az egyént olyan sokféle kulturális, politikai, társadalmi és egyéb benyomás éri, amelynek hatására az egyén eredetileg felépített morális keretei széttöredeznek, hogy aztán az interneten szörfözve (ott különböző online közösségekben vagy virtuális valóságokban, játékokban, fórumokon regisztrálva) újonnan szerzett tapasztalataiból felépíthesse saját, webalapú moralitását. A töredezett szelf ugyanakkor arra is utal, hogy a virtuális valóságokban azok lehetünk, akik akarunk, eltávolodhatunk nem tetsző fizikai vagy egyéb tulajdonságainktól (pl. az offline világban tapasztalt sikertelenségeinktől) és különböző alakokban próbálhatjuk ki magunkat az általunk választott ideális személyiségjegyekkel (pl. egy, a valóságban visszahúzódó, antiszociális egyén a virtuálisban lehet kifejezetten kezdeményező és extrovertált). Az így elképzelt ideális lény töredékeiből, szilánkjaiból lassan összeáll egy teljes kép, amely a fantázia határát elhagyva a valóságos életben is leképeződik. A töredezett én tehát az online közösségekben létező személyiség, amely fejleszti, alakítja a valódi személyiséget (Chatterjee 2001: 89).

Kriminológia

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Hungary Kft.

Online megjelenés éve: 2020

Nyomtatott megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 295 931 3

A kriminológia olyan dinamikusan fejlődő ismeretanyag, amely hagyományosan a jogtudomány, a társadalomtudományok és a pszichológia fogalmait és módszertanát sajátosan ötvözve létrehozta a társadalmi eviancia, ezen belül különösen a bűnözést elemző tudományt. A kötet részletesen bemutatja a kriminológia több mint kétszáz éves történetét, foglalkozik a bűnözés megismerésének napjainkig változó lehetőségeivel, illetve az egyes bűncselekmények, elkövetők és áldozatok típusaival. Alaposan elemzi a hagyományos büntető igazságszolgáltatási és kriminálpolitikai reakciók fejlődését, a büntetőpolitika, áldozatvédelem és bűnmegelőzés intézményeit. Nagy teret szentel a kortárs kriminológiai elméleteknek és korunk, a későmodernitás, egymástól jelentősen eltérő kriminálpolitikai irányzatainak.

Tankönyvként a kötet alapvető célja a felsőoktatási hallgatók számára a kriminológia történeti és kortárs ismeretanyagának szakszerű, de közérthető bemutatása. A társadalomtudományok iránt érdeklődők számára pedig akár kihívást is jelenthet az interdiszciplináris párbeszédre. A szerzők a kriminológia tudományában felhalmozott hazai és nemzetközi tudásanyagot korszerűen, magas szakmai szinten, számos példával, statisztikai adattal szemléltetve, gazdag irodalomjegyzékkel kiegészítve ismertetik meg az olvasóval, a Kriminológia így fontos forrás lehet a bűnözéssel foglalkozó szakemberek és a téma iránt érdeklődő laikusok számára is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/borbiro-gonczol-kerezsi-levay-kriminologia//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave