Borbíró Andrea, Gönczöl Katalin, Kerezsi Klára, Lévay Miklós (szerk.)

Kriminológia

2., átdolgozott kiadás


Összefoglalás: az első iskolák jelentősége

A bűnözés megismerésére, magyarázatára és a kapcsolódó intézményrendszer reformjára vonatkozó korai elgondolások számos vonatkozásban kijelölték a bűnözésről és kontrolljáról való szakmai, jogi és társadalmi gondolkodás kereteit. A 18. században a felvilágosodás filozófiájának hatására létrejött klasszikus büntetőjogi iskola tételei megteremtették az alkotmányos büntetőjog alapjait és a büntetőjogi alapelveket. A büntetőhatalom állami monopóliummá vált, ugyanakkor rögzültek a büntetőhatalom határai is. A törvények uralma korlátozta a bírói diszkrecionális jogkört, megkezdődött a halálbüntetés háttérbe szorulása, tilalmazottá vált a kínzás és a kegyetlen bánásmód. A klasszikus paradigma szerint a bűnös viselkedés az egyén szabad akaratának, az előnyök és a hátrányok közötti racionális mérlegelés következménye (indeterminizmus).

Kriminológia

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Hungary Kft.

Online megjelenés éve: 2020

Nyomtatott megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 295 931 3

A kriminológia olyan dinamikusan fejlődő ismeretanyag, amely hagyományosan a jogtudomány, a társadalomtudományok és a pszichológia fogalmait és módszertanát sajátosan ötvözve létrehozta a társadalmi eviancia, ezen belül különösen a bűnözést elemző tudományt. A kötet részletesen bemutatja a kriminológia több mint kétszáz éves történetét, foglalkozik a bűnözés megismerésének napjainkig változó lehetőségeivel, illetve az egyes bűncselekmények, elkövetők és áldozatok típusaival. Alaposan elemzi a hagyományos büntető igazságszolgáltatási és kriminálpolitikai reakciók fejlődését, a büntetőpolitika, áldozatvédelem és bűnmegelőzés intézményeit. Nagy teret szentel a kortárs kriminológiai elméleteknek és korunk, a későmodernitás, egymástól jelentősen eltérő kriminálpolitikai irányzatainak.

Tankönyvként a kötet alapvető célja a felsőoktatási hallgatók számára a kriminológia történeti és kortárs ismeretanyagának szakszerű, de közérthető bemutatása. A társadalomtudományok iránt érdeklődők számára pedig akár kihívást is jelenthet az interdiszciplináris párbeszédre. A szerzők a kriminológia tudományában felhalmozott hazai és nemzetközi tudásanyagot korszerűen, magas szakmai szinten, számos példával, statisztikai adattal szemléltetve, gazdag irodalomjegyzékkel kiegészítve ismertetik meg az olvasóval, a Kriminológia így fontos forrás lehet a bűnözéssel foglalkozó szakemberek és a téma iránt érdeklődő laikusok számára is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/borbiro-gonczol-kerezsi-levay-kriminologia//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave