Borbíró Andrea, Gönczöl Katalin, Kerezsi Klára, Lévay Miklós (szerk.)

Kriminológia

2., átdolgozott kiadás


Bűnmegelőzési kérdések

Az alkoholizálással összefüggő bűnözés megelőzésének kulcskérdése az alkoholizmus visszaszorítása, valamint az alkoholfogyasztásból eredő hátrányok, ártalmak, kockázatok (ezek közé tartozik a bűnelkövetés is) csökkentése. Ezekre összehangolt alkoholpolitika és bűnmegelőzési politika esetén van lehetőség. Hazánkban végiggondolt alkoholpolitikáról az utóbbi tíz-tizenöt évben nem beszélhetünk. Magyarországon „alig jelentek meg azok a törekvések, amelyek az alkoholfogyasztás közvetlen egészségügyi következményein kívül a fogyasztást, illetve a fogyasztás következményeit a betegségnél szélesebben értelmezett társadalmi jelenségként kívánták volna kezelni” (Buda 2005: 157). A 2003. évi Társadalmi Bűnmegelőzés Nemzeti Stratégiája az alkohollal összefüggő bűncselekményekkel foglakozó részében még utalt arra, hogy „a nemzeti népegészségügyi programnak és a bűnmegelőzési stratégiának egymást erősítő hatást kell kifejteniük”. A 2013. évi Nemzeti Bűnmegelőzési Stratégia azonban már csak a „Gyermek-és ifjúságvédelem, mint kiemelt beavatkozási terület” című részében, a „Szenvedélybetegségek megelőzése, alkohol- és drogprevenció” című alpontban érinti az alkoholfogyasztás és bűnelkövetővé, illetve áldozattá válás kérdéskörét (vö. 28.2. fejezet). Alkoholstratégiája pedig továbbra sincs Magyarországnak.

Kriminológia

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Hungary Kft.

Online megjelenés éve: 2020

Nyomtatott megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 295 931 3

A kriminológia olyan dinamikusan fejlődő ismeretanyag, amely hagyományosan a jogtudomány, a társadalomtudományok és a pszichológia fogalmait és módszertanát sajátosan ötvözve létrehozta a társadalmi eviancia, ezen belül különösen a bűnözést elemző tudományt. A kötet részletesen bemutatja a kriminológia több mint kétszáz éves történetét, foglalkozik a bűnözés megismerésének napjainkig változó lehetőségeivel, illetve az egyes bűncselekmények, elkövetők és áldozatok típusaival. Alaposan elemzi a hagyományos büntető igazságszolgáltatási és kriminálpolitikai reakciók fejlődését, a büntetőpolitika, áldozatvédelem és bűnmegelőzés intézményeit. Nagy teret szentel a kortárs kriminológiai elméleteknek és korunk, a későmodernitás, egymástól jelentősen eltérő kriminálpolitikai irányzatainak.

Tankönyvként a kötet alapvető célja a felsőoktatási hallgatók számára a kriminológia történeti és kortárs ismeretanyagának szakszerű, de közérthető bemutatása. A társadalomtudományok iránt érdeklődők számára pedig akár kihívást is jelenthet az interdiszciplináris párbeszédre. A szerzők a kriminológia tudományában felhalmozott hazai és nemzetközi tudásanyagot korszerűen, magas szakmai szinten, számos példával, statisztikai adattal szemléltetve, gazdag irodalomjegyzékkel kiegészítve ismertetik meg az olvasóval, a Kriminológia így fontos forrás lehet a bűnözéssel foglalkozó szakemberek és a téma iránt érdeklődő laikusok számára is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/borbiro-gonczol-kerezsi-levay-kriminologia//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave