Borbíró Andrea, Gönczöl Katalin, Kerezsi Klára, Lévay Miklós (szerk.)

Kriminológia

2., átdolgozott kiadás


Kábítószerek és pszichoaktív anyagok

A jelenséggel kapcsolatos terminológiában bábeli zűrzavar uralkodik. A félreértések és félreértelmezések forrása jellemzően a kábítószer, a drog és a pszichotróp anyag kifejezéseknek a nemzetközi egyezményektől eltérő használata. A drog szónak például az európai gyógyszerészeti terminológiában más az eredeti értelme, mint a köznyelvben általánosan elterjedt vagy éppen a jogi terminológiában használt drog kifejezésnek (Bayer 2000). A drog és a kábítószer szavakat köznyelvi értelemben gyakran egymás szinonimájaként használjuk és a jog által visszaélésre alkalmas (tiltott) szubsztanciákat értjük alatta. Ugyanakkor míg a kábítószer és a pszichotróp anyag kifejezések jogi fogalmak, azaz azoknak az anyagoknak a gyűjtőnevei, amelyek az 1961. évi New-York-i Egységes Kábítószer-egyezmény, illetve az 1971. évi bécsi Pszichotróp Anyagokra vonatkozó Egyezmény – folyamatosan bővülő – jegyzékein szerepelnek, addig a drog kifejezés a farmakológiai terminológiában eltér a jogi értelmezéstől és magában foglalja a legitim pszichoaktív anyagokat is.

Kriminológia

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Hungary Kft.

Online megjelenés éve: 2020

Nyomtatott megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 295 931 3

A kriminológia olyan dinamikusan fejlődő ismeretanyag, amely hagyományosan a jogtudomány, a társadalomtudományok és a pszichológia fogalmait és módszertanát sajátosan ötvözve létrehozta a társadalmi eviancia, ezen belül különösen a bűnözést elemző tudományt. A kötet részletesen bemutatja a kriminológia több mint kétszáz éves történetét, foglalkozik a bűnözés megismerésének napjainkig változó lehetőségeivel, illetve az egyes bűncselekmények, elkövetők és áldozatok típusaival. Alaposan elemzi a hagyományos büntető igazságszolgáltatási és kriminálpolitikai reakciók fejlődését, a büntetőpolitika, áldozatvédelem és bűnmegelőzés intézményeit. Nagy teret szentel a kortárs kriminológiai elméleteknek és korunk, a későmodernitás, egymástól jelentősen eltérő kriminálpolitikai irányzatainak.

Tankönyvként a kötet alapvető célja a felsőoktatási hallgatók számára a kriminológia történeti és kortárs ismeretanyagának szakszerű, de közérthető bemutatása. A társadalomtudományok iránt érdeklődők számára pedig akár kihívást is jelenthet az interdiszciplináris párbeszédre. A szerzők a kriminológia tudományában felhalmozott hazai és nemzetközi tudásanyagot korszerűen, magas szakmai szinten, számos példával, statisztikai adattal szemléltetve, gazdag irodalomjegyzékkel kiegészítve ismertetik meg az olvasóval, a Kriminológia így fontos forrás lehet a bűnözéssel foglalkozó szakemberek és a téma iránt érdeklődő laikusok számára is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/borbiro-gonczol-kerezsi-levay-kriminologia//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave