Borbíró Andrea, Gönczöl Katalin, Kerezsi Klára, Lévay Miklós (szerk.)

Kriminológia

2., átdolgozott kiadás


Az erőszakos bűnözés számossága, tendenciái: kriminálstatisztikai adatok

Magyarországon a múlt század utolsó harmadában az erőszakos bűnözés az összbűnözés mindössze egy tizede volt. Az ismertté vált cselekmények száma először csak 1990-ben érte el a húszezret. Az összbűnözésen belüli arány a nyolcvanas évek végétől csökkent – 1998-ban már csak 4,7% volt –, azután a 2000-es évek első évtizedének vége felé 8% körül stabilizálódott. Ez az arány azonban az erőszakos bűnözés tényleges változási tendenciáját illetően megtévesztő. A 20.1. táblázat adataiból jól látható, hogy az ismertté vált erőszakos és garázdajellegű bűncselekmények száma 1989 óta folyamatosan növekszik, 2010-ben már 38 ezer fölött volt. Másfél évtized alatt a 100 000 lakosra jutó cselekmények száma megduplázódott: 1990-ben 100 000 lakosra 196, 2014-ben már 369 cselekmény jutott. Az arányok csökkenését az okozta, hogy az erőszakos bűnözés növekedési üteme elmaradt az összbűnözés rendszerváltás ideje körül megindult robbanásszerű emelkedésétől. Ugyanakkor azonban, míg az ismertté vált összes bűncselekmény száma az 1998-as csúcsot követően fokozatosan csökkenő tendenciát mutat, az erőszakos bűnözés növekedése nem állt meg, sőt, folytatódott ebben az időszakban is.

Kriminológia

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Hungary Kft.

Online megjelenés éve: 2020

Nyomtatott megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 295 931 3

A kriminológia olyan dinamikusan fejlődő ismeretanyag, amely hagyományosan a jogtudomány, a társadalomtudományok és a pszichológia fogalmait és módszertanát sajátosan ötvözve létrehozta a társadalmi eviancia, ezen belül különösen a bűnözést elemző tudományt. A kötet részletesen bemutatja a kriminológia több mint kétszáz éves történetét, foglalkozik a bűnözés megismerésének napjainkig változó lehetőségeivel, illetve az egyes bűncselekmények, elkövetők és áldozatok típusaival. Alaposan elemzi a hagyományos büntető igazságszolgáltatási és kriminálpolitikai reakciók fejlődését, a büntetőpolitika, áldozatvédelem és bűnmegelőzés intézményeit. Nagy teret szentel a kortárs kriminológiai elméleteknek és korunk, a későmodernitás, egymástól jelentősen eltérő kriminálpolitikai irányzatainak.

Tankönyvként a kötet alapvető célja a felsőoktatási hallgatók számára a kriminológia történeti és kortárs ismeretanyagának szakszerű, de közérthető bemutatása. A társadalomtudományok iránt érdeklődők számára pedig akár kihívást is jelenthet az interdiszciplináris párbeszédre. A szerzők a kriminológia tudományában felhalmozott hazai és nemzetközi tudásanyagot korszerűen, magas szakmai szinten, számos példával, statisztikai adattal szemléltetve, gazdag irodalomjegyzékkel kiegészítve ismertetik meg az olvasóval, a Kriminológia így fontos forrás lehet a bűnözéssel foglalkozó szakemberek és a téma iránt érdeklődő laikusok számára is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/borbiro-gonczol-kerezsi-levay-kriminologia//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave