Borbíró Andrea, Gönczöl Katalin, Kerezsi Klára, Lévay Miklós (szerk.)

Kriminológia

2., átdolgozott kiadás


Az iskolai erőszak okai és megelőzési lehetőségei

Számos kutatás próbálta meg feltárni, hogy vajon mi is állhat az iskolai erőszak hátterében. Egyes kutatók a versengést támogató iskolai légkörben látják a problémák okát (Aronson 2009), mások az oktatási rendszer tömegesedésében (Sáska 2008), vagy abban, ha az intézmény nem ad legális keretet a konfliktusok konstruktív feloldására (Ligeti 2008). Bár nem önálló magyarázó elv, de érdekessége miatt említésre méltó, hogy a hazai oktatási biztos vizsgálata szerint mind az erőszak elszenvedésének, mind az elkövetésének mértékét nagyban csökkenti, ha a szülők ismernek legalább néhányat gyermekük barátai közül. Ezen túlmenően a tanárok és a szülők közötti ismeretség elsősorban az elkövetési oldalt csökkenti, a barátok szüleivel való kapcsolat pedig az áldozattá válás esélyét (Hajdu – Sáska 2009). Természetesen sok kutató akad, aki multikauzális okrendszert nevez meg, és az iskolai erőszakot nem csak az iskola működésbeli anomáliáival, hanem a családi problémákkal (pl. bántalmazás, munkanélküliség stb.) és az egész oktatási intézményrendszerrel összefüggésbe hozza. E holisztikus szemlélet szerint a problémák elsődleges keletkezési helyén kell elsősorban beavatkozni, mert csak így lehet elérni, hogy a „tünet”, az iskolai erőszak is csökkenjen (Gyurkó 2010).

Kriminológia

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Hungary Kft.

Online megjelenés éve: 2020

Nyomtatott megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 295 931 3

A kriminológia olyan dinamikusan fejlődő ismeretanyag, amely hagyományosan a jogtudomány, a társadalomtudományok és a pszichológia fogalmait és módszertanát sajátosan ötvözve létrehozta a társadalmi eviancia, ezen belül különösen a bűnözést elemző tudományt. A kötet részletesen bemutatja a kriminológia több mint kétszáz éves történetét, foglalkozik a bűnözés megismerésének napjainkig változó lehetőségeivel, illetve az egyes bűncselekmények, elkövetők és áldozatok típusaival. Alaposan elemzi a hagyományos büntető igazságszolgáltatási és kriminálpolitikai reakciók fejlődését, a büntetőpolitika, áldozatvédelem és bűnmegelőzés intézményeit. Nagy teret szentel a kortárs kriminológiai elméleteknek és korunk, a későmodernitás, egymástól jelentősen eltérő kriminálpolitikai irányzatainak.

Tankönyvként a kötet alapvető célja a felsőoktatási hallgatók számára a kriminológia történeti és kortárs ismeretanyagának szakszerű, de közérthető bemutatása. A társadalomtudományok iránt érdeklődők számára pedig akár kihívást is jelenthet az interdiszciplináris párbeszédre. A szerzők a kriminológia tudományában felhalmozott hazai és nemzetközi tudásanyagot korszerűen, magas szakmai szinten, számos példával, statisztikai adattal szemléltetve, gazdag irodalomjegyzékkel kiegészítve ismertetik meg az olvasóval, a Kriminológia így fontos forrás lehet a bűnözéssel foglalkozó szakemberek és a téma iránt érdeklődő laikusok számára is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/borbiro-gonczol-kerezsi-levay-kriminologia//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave