Borbíró Andrea, Gönczöl Katalin, Kerezsi Klára, Lévay Miklós (szerk.)

Kriminológia

2., átdolgozott kiadás


Az oksági elméletek modellfókuszú csoportosítása

A gyermek- és fiatalkorúak bűnözővé válásának okait magyarázó elméletek több szempontból is csoportosíthatóak, elsősorban az alapján, hogy hová helyezik a kutatás fókuszpontját: a külső környezet, illetve a belső pszichés, genetikai adottságok, avagy a kettő ötvözete adhatja meg a választ. De az alapján is különbséget tehetünk, hogy ezeket a befolyásoló tényezőket és jellemzőket komplex módon, egy állandóan változó folyamat részeként, vagy egy meghatározott időszakhoz kötötten határozzák-e meg. Az előbbi körbe a dinamikus életútmodellek, utóbbiba a statikus modellek sorolhatók. Bár mindkét megközelítés komoly szerepet szán a gyermekkornak, az életútmodellek a gyermeket később érő hatások befolyásoló erejét is kiemelik. Így a kontrollelmélet (Hirschi 2004) a bűnelkövetővé válás okát elsősorban abban látja, hogy milyen mértékben alakul ki a környezethez – és ezen keresztül a társadalomhoz – való kötődés a gyermekben (ld. 7. fejezet). Ha gondoskodó, odafigyelő szülői környezet veszi körül, melyhez való érzelmi kötődése és elköteleződése erős, akkor stabilabb önkontroll alakul majd ki benne, mely gátjaként szolgál az elkövetővé válásnak. Ha azonban a gyermeket nem ilyen hatások érik, ha érzelmi elhanyagolásban nő fel, úgy – kellő önuralom hiányában – nem lesz, ami visszatartsa a normasértő magatartástól. [Ugyanakkor a döntéshozatal során annak is jelentősége van, hogy képes-e a fiatal teljes egészében és helyesen felmérni cselekményének valamennyi következményét. Ez ugyanis még erős kötődés mellett is vezethet helytelen következtetéshez a mérlegelési folyamatban (Bouffard – Rice 2011: 139)]. Hirschivel szemben a dinamikus modell képviselői a családban, az iskolában megélt kudarcélmények hatásával összefüggésben a fiatal környezetétől való elidegenedését, a válaszként tanúsított antiszociális viselkedését, illetve az ezekre érkező állami, társadalmi reakciók hatását is együttesen fontosnak tartják. Ebből adódik, hogy a statikus modell hívei általában a gyermekkorból való kilépéssel, a felnőtté válással összefüggésben – azaz főként belső változások eredményeként – határozzák meg a bűnelkövetéstől való elszakadást, míg a dinamikus modell szerint ez csak valamilyen erőteljes külső változás (pl. egy komoly párkapcsolat vagy munkába állás) hatására történik meg (vö. 24.5.4. fejezet).

Kriminológia

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Hungary Kft.

Online megjelenés éve: 2020

Nyomtatott megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 295 931 3

A kriminológia olyan dinamikusan fejlődő ismeretanyag, amely hagyományosan a jogtudomány, a társadalomtudományok és a pszichológia fogalmait és módszertanát sajátosan ötvözve létrehozta a társadalmi eviancia, ezen belül különösen a bűnözést elemző tudományt. A kötet részletesen bemutatja a kriminológia több mint kétszáz éves történetét, foglalkozik a bűnözés megismerésének napjainkig változó lehetőségeivel, illetve az egyes bűncselekmények, elkövetők és áldozatok típusaival. Alaposan elemzi a hagyományos büntető igazságszolgáltatási és kriminálpolitikai reakciók fejlődését, a büntetőpolitika, áldozatvédelem és bűnmegelőzés intézményeit. Nagy teret szentel a kortárs kriminológiai elméleteknek és korunk, a későmodernitás, egymástól jelentősen eltérő kriminálpolitikai irányzatainak.

Tankönyvként a kötet alapvető célja a felsőoktatási hallgatók számára a kriminológia történeti és kortárs ismeretanyagának szakszerű, de közérthető bemutatása. A társadalomtudományok iránt érdeklődők számára pedig akár kihívást is jelenthet az interdiszciplináris párbeszédre. A szerzők a kriminológia tudományában felhalmozott hazai és nemzetközi tudásanyagot korszerűen, magas szakmai szinten, számos példával, statisztikai adattal szemléltetve, gazdag irodalomjegyzékkel kiegészítve ismertetik meg az olvasóval, a Kriminológia így fontos forrás lehet a bűnözéssel foglalkozó szakemberek és a téma iránt érdeklődő laikusok számára is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/borbiro-gonczol-kerezsi-levay-kriminologia//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave