Borbíró Andrea, Gönczöl Katalin, Kerezsi Klára, Lévay Miklós (szerk.)

Kriminológia

2., átdolgozott kiadás


Modern biológiai elméletek és kutatási irányok: a bioszociális kriminológia

Didaktikai okokból azokat az elméleteket és kutatási irányokat tárgyaljuk ebben az alpontban, amelyek már sok szempontból megfelelnek a tudományosság kritériumainak, még akkor is, ha keletkezésük ideje esetleg egybeesik egyik-másik korai elméletével. A modern biológiai elméletek túlnyomó része nemcsak fejlettebb kutatásmódszertani alapokon nyugszik, mint a korai elméletek, hanem a környezeti tényezők szerepét sem hagyja figyelmen kívül. Ezért a szakirodalom az utóbbi évtizedek biológiai irányultságú kriminológiai elméleteit és kutatásait gyakran a bioszociális kriminológia címszó alatt tárgyalja, arra utalva, hogy a bűnelkövetéssel összefüggésbe hozott genetikai, élettani és egyéb biológiai tényezők ma már soha nem önmagukban, hanem egymással és különösen a környezeti tényezőkkel való kölcsönhatásaik tükrében vizsgálandók.

Kriminológia

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Hungary Kft.

Online megjelenés éve: 2020

Nyomtatott megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 295 931 3

A kriminológia olyan dinamikusan fejlődő ismeretanyag, amely hagyományosan a jogtudomány, a társadalomtudományok és a pszichológia fogalmait és módszertanát sajátosan ötvözve létrehozta a társadalmi eviancia, ezen belül különösen a bűnözést elemző tudományt. A kötet részletesen bemutatja a kriminológia több mint kétszáz éves történetét, foglalkozik a bűnözés megismerésének napjainkig változó lehetőségeivel, illetve az egyes bűncselekmények, elkövetők és áldozatok típusaival. Alaposan elemzi a hagyományos büntető igazságszolgáltatási és kriminálpolitikai reakciók fejlődését, a büntetőpolitika, áldozatvédelem és bűnmegelőzés intézményeit. Nagy teret szentel a kortárs kriminológiai elméleteknek és korunk, a későmodernitás, egymástól jelentősen eltérő kriminálpolitikai irányzatainak.

Tankönyvként a kötet alapvető célja a felsőoktatási hallgatók számára a kriminológia történeti és kortárs ismeretanyagának szakszerű, de közérthető bemutatása. A társadalomtudományok iránt érdeklődők számára pedig akár kihívást is jelenthet az interdiszciplináris párbeszédre. A szerzők a kriminológia tudományában felhalmozott hazai és nemzetközi tudásanyagot korszerűen, magas szakmai szinten, számos példával, statisztikai adattal szemléltetve, gazdag irodalomjegyzékkel kiegészítve ismertetik meg az olvasóval, a Kriminológia így fontos forrás lehet a bűnözéssel foglalkozó szakemberek és a téma iránt érdeklődő laikusok számára is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/borbiro-gonczol-kerezsi-levay-kriminologia//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave