Borbíró Andrea, Gönczöl Katalin, Kerezsi Klára, Lévay Miklós (szerk.)

Kriminológia

2., átdolgozott kiadás


Bevezetés

Tankönyvünk eddigi fejezetei a kriminológia hagyományos, „eredendő” érdeklődési körével, a bűnözéssel foglalkoztak. Körbejártuk a bűnös emberi magatartás és a bűnözés mint társadalmi jelenség magyarázómodelljeit, foglalkoztunk a bűnözés jogi kereteken túli társadalmi valóságának megismerhetőségével, és képet kaptunk a kriminalitás lényegesebb tendenciáiról. Viszonylag kevés szó esett azonban még arról, hogy milyen reakciók, válaszok érkezhetnek a bűnözésre. A bűnözésre adott reakciók alapvetően kétfélék lehetnek: társadalmiak és intézményesek. A társadalmi válaszok az egyes bűnelkövetőre, bűncselekményekre vagy a bűnözés jelenségére adott, az egyénektől, csoportoktól, közösségektől érkező nem formalizált reakciók. Ilyenekkel már találkoztunk: például a címkézéselmélet világított rá az elkövetőre reflektáló társadalmi reakciók jelentőségére (ld. 6. fejezet), de láttuk azt is, hogy a bűnözésről kialakult lakossági kép miként függ össze például a bűnözési félelemmel (ld. 14. fejezet). Intézményes reakciók alatt ezzel szemben a formális kontroll intézményei és szervezetei (pl. a rendőrség és a büntető igazságszolgáltatás, hatóságok, kormányzat) által adott, jogi keretek között intézményesített válaszokat értjük. Ezekkel foglalkozik a tankönyv negyedik része.

Kriminológia

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Hungary Kft.

Online megjelenés éve: 2020

Nyomtatott megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 295 931 3

A kriminológia olyan dinamikusan fejlődő ismeretanyag, amely hagyományosan a jogtudomány, a társadalomtudományok és a pszichológia fogalmait és módszertanát sajátosan ötvözve létrehozta a társadalmi eviancia, ezen belül különösen a bűnözést elemző tudományt. A kötet részletesen bemutatja a kriminológia több mint kétszáz éves történetét, foglalkozik a bűnözés megismerésének napjainkig változó lehetőségeivel, illetve az egyes bűncselekmények, elkövetők és áldozatok típusaival. Alaposan elemzi a hagyományos büntető igazságszolgáltatási és kriminálpolitikai reakciók fejlődését, a büntetőpolitika, áldozatvédelem és bűnmegelőzés intézményeit. Nagy teret szentel a kortárs kriminológiai elméleteknek és korunk, a későmodernitás, egymástól jelentősen eltérő kriminálpolitikai irányzatainak.

Tankönyvként a kötet alapvető célja a felsőoktatási hallgatók számára a kriminológia történeti és kortárs ismeretanyagának szakszerű, de közérthető bemutatása. A társadalomtudományok iránt érdeklődők számára pedig akár kihívást is jelenthet az interdiszciplináris párbeszédre. A szerzők a kriminológia tudományában felhalmozott hazai és nemzetközi tudásanyagot korszerűen, magas szakmai szinten, számos példával, statisztikai adattal szemléltetve, gazdag irodalomjegyzékkel kiegészítve ismertetik meg az olvasóval, a Kriminológia így fontos forrás lehet a bűnözéssel foglalkozó szakemberek és a téma iránt érdeklődő laikusok számára is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/borbiro-gonczol-kerezsi-levay-kriminologia//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave