Borbíró Andrea, Gönczöl Katalin, Kerezsi Klára, Lévay Miklós (szerk.)

Kriminológia

2., átdolgozott kiadás


Biokémiai tényezők

A bűnelkövetéssel összefüggésbe hozott biokémiai tényezők sokfélék; vannak köztük hormonok, neurotranszmitterek, mérgek és más kémiai anyagok. A hormonok közül a nemi és a stresszhormonok relevánsak kriminológiai szempontból. A nemi hormonok közül a férfi nemi hormon, az ún. tesztoszteron viselkedésre gyakorolt hatásával kapcsolatban áll rendelkezésre a legtöbb kutatási eredmény (Ellis et al. 2009). Az emelkedett tesztoszteronszint és az antiszociális, illetve agresszív viselkedés közötti, mindkét nem esetében kimutatott pozitív korreláció oki háttere ugyanakkor nem egyértelmű (Brown et al. 2013). Ellis (2005) evolúciós elmélete szerint a magas tesztoszteronszint valaha evolúciós előnyt jelentett, mivel csökkenti az agy környezeti ingerek iránti érzékenységét, ugyanakkor növeli a kompetitív és erőszakos viselkedés valószínűségét. A női nemi hormonok és a bűnelkövetés kapcsolatát jóval kevesebbet kutatták, de az ún. premenstruális szindróma (azaz a menstruációt megelőző hormonális változások) és az agresszív viselkedés összefüggésére van empirikus bizonyíték (Fishbein 1996).

Kriminológia

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Hungary Kft.

Online megjelenés éve: 2020

Nyomtatott megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 295 931 3

A kriminológia olyan dinamikusan fejlődő ismeretanyag, amely hagyományosan a jogtudomány, a társadalomtudományok és a pszichológia fogalmait és módszertanát sajátosan ötvözve létrehozta a társadalmi eviancia, ezen belül különösen a bűnözést elemző tudományt. A kötet részletesen bemutatja a kriminológia több mint kétszáz éves történetét, foglalkozik a bűnözés megismerésének napjainkig változó lehetőségeivel, illetve az egyes bűncselekmények, elkövetők és áldozatok típusaival. Alaposan elemzi a hagyományos büntető igazságszolgáltatási és kriminálpolitikai reakciók fejlődését, a büntetőpolitika, áldozatvédelem és bűnmegelőzés intézményeit. Nagy teret szentel a kortárs kriminológiai elméleteknek és korunk, a későmodernitás, egymástól jelentősen eltérő kriminálpolitikai irányzatainak.

Tankönyvként a kötet alapvető célja a felsőoktatási hallgatók számára a kriminológia történeti és kortárs ismeretanyagának szakszerű, de közérthető bemutatása. A társadalomtudományok iránt érdeklődők számára pedig akár kihívást is jelenthet az interdiszciplináris párbeszédre. A szerzők a kriminológia tudományában felhalmozott hazai és nemzetközi tudásanyagot korszerűen, magas szakmai szinten, számos példával, statisztikai adattal szemléltetve, gazdag irodalomjegyzékkel kiegészítve ismertetik meg az olvasóval, a Kriminológia így fontos forrás lehet a bűnözéssel foglalkozó szakemberek és a téma iránt érdeklődő laikusok számára is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/borbiro-gonczol-kerezsi-levay-kriminologia//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave