Borbíró Andrea, Gönczöl Katalin, Kerezsi Klára, Lévay Miklós (szerk.)

Kriminológia

2., átdolgozott kiadás


Az európai kriminálpolitika általános jellemzői

Ahogy az előző fejezetben láttuk, a szakirodalomban gyakori az a várakozás, miszerint az európai kriminálpolitika szükségszerűen az USA útjára lép, és feladja a kriminálpolitika emberi jogi színezetű korlátait. A büntető igazságszolgáltatás azonban történelmileg-kulturálisan erősen meghatározott, és nem függetleníthető a társadalmi környezettől (Bárd 1995: 150). A kriminálpolitika globalizálódása, illetve az amerikai megoldások kritika nélküli átvétele ellen számos tényező hat, így egyrészt az, hogy az európai politikában a biztonság ugyan fontos szempont, de eddig soha nem kapott olyan hangsúlyt, vagy a választási kampányban olyan előkelő helyet, mint az Amerikai Egyesült Államokban. Másrészt és leginkább a felvilágosodás hagyományainak továbbélése akadályozza meg, hogy a tisztességes eljárás elvei megfelelő kontroll nélkül maradjanak. A kontinentális jogelmélet Beccaria óta az állami büntetőhatalom legitim korlátjának tekinti az eljárási garanciákat, a tisztességes eljárás biztosítása pedig alapvető emberi jogi dokumentumokban van rögzítve. A II. világháborút követően az emberi jogok újjáéledésével tehát a tisztességes eljárás nemzetközi jogi védelmet nyert, a strasbourgi emberi jogi bíróság pedig egyre inkább a fair eljárás angolszász modelljét követeli meg a részes államoktól. Így a tisztességes eljárás angolszász felfogása (ld. 26.1. kitekintés) különösen az Európai Emberi Jogi Egyezmény és a kapcsolódó strasbourgi esetjog segítségével átszivárgott a kontinentális jogrendszerekbe is, és a jogelv, valamint az abból származó jogok tiszteletben tartása ma már Európa valamennyi demokratikus országának megkérdőjelezhetetlen kötelezettsége (Cassesse 2008; Köpf 2000: 239). Az európai integráció is a közelítés irányába hat, hiszen az együttműködés feltétele a tagállamok közötti kölcsönös bizalom, amely lényegesen könnyebben megteremthető, ha a részes államok bizonyos minimumgaranciákban megegyeznek. Az elmúlt években a Lisszaboni Szerződés nyújtotta felhatalmazás szerint elfogadott eljárási garanciák és áldozatvédelmi jogokat lefektető dokumentumok ezt a bizalmat próbálják megteremteni. Ezek bevezetése szintén az eltérő jogcsaládba tartozó tagállamok jogrendszerének közelítését erősíti.

Kriminológia

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Hungary Kft.

Online megjelenés éve: 2020

Nyomtatott megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 295 931 3

A kriminológia olyan dinamikusan fejlődő ismeretanyag, amely hagyományosan a jogtudomány, a társadalomtudományok és a pszichológia fogalmait és módszertanát sajátosan ötvözve létrehozta a társadalmi eviancia, ezen belül különösen a bűnözést elemző tudományt. A kötet részletesen bemutatja a kriminológia több mint kétszáz éves történetét, foglalkozik a bűnözés megismerésének napjainkig változó lehetőségeivel, illetve az egyes bűncselekmények, elkövetők és áldozatok típusaival. Alaposan elemzi a hagyományos büntető igazságszolgáltatási és kriminálpolitikai reakciók fejlődését, a büntetőpolitika, áldozatvédelem és bűnmegelőzés intézményeit. Nagy teret szentel a kortárs kriminológiai elméleteknek és korunk, a későmodernitás, egymástól jelentősen eltérő kriminálpolitikai irányzatainak.

Tankönyvként a kötet alapvető célja a felsőoktatási hallgatók számára a kriminológia történeti és kortárs ismeretanyagának szakszerű, de közérthető bemutatása. A társadalomtudományok iránt érdeklődők számára pedig akár kihívást is jelenthet az interdiszciplináris párbeszédre. A szerzők a kriminológia tudományában felhalmozott hazai és nemzetközi tudásanyagot korszerűen, magas szakmai szinten, számos példával, statisztikai adattal szemléltetve, gazdag irodalomjegyzékkel kiegészítve ismertetik meg az olvasóval, a Kriminológia így fontos forrás lehet a bűnözéssel foglalkozó szakemberek és a téma iránt érdeklődő laikusok számára is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/borbiro-gonczol-kerezsi-levay-kriminologia//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave