Borbíró Andrea, Gönczöl Katalin, Kerezsi Klára, Lévay Miklós (szerk.)

Kriminológia

2., átdolgozott kiadás


Következtetések

A nemzetközi és az uniós jogi források „egyfelől kötelezhetik a normát elfogadó államokat valamilyen magatartások kriminalizálására, másfelől megtilthatják az államoknak polgáraik zaklatását, jogaiktól való megfosztását” (Király 1988: 739). A mélyebb európai integráció értéke nem a büntetések bevezetése vagy szigorítása, illetve a határokon átívelő, súlyos bűncselekmények definíciós elemeinek és minimumszankcióinak harmonizációja. A későmodernitás jellemzői, így az abszolút biztonságra való törekvés, az érzelmekre játszó kriminálpolitika, a menedzseri szemléletű büntetőpolitika, a bűnözéskontroll modelljének (Packer 1968) előtérbe kerülése, a konfliktus áldozat általi reprivatizációja, a punitív populizmus politikai és pénzügyi összefüggései, a közvéleményre reagáló bírói ítélethozatal amúgy is mind egy irányba, a kontrolltársadalom létrejötte és a büntetések szigorítása felé mutatnak (Garland 2001). Az európai kriminálpolitika valódi haszna a későmodern rizikótársadalmak korában sokkal inkább az, hogy a „több Európa” „igazságosabb Európát” jelent, amely képes kikényszeríteni olyan közös európai értékeket, mint a jogállamiság, a liberális demokrácia és az emberi jogok, és életben tudja tartani a humanista büntetőjog követelményeit az államhatalom korlátozása és az önkény megelőzése érdekében.

Kriminológia

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Hungary Kft.

Online megjelenés éve: 2020

Nyomtatott megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 295 931 3

A kriminológia olyan dinamikusan fejlődő ismeretanyag, amely hagyományosan a jogtudomány, a társadalomtudományok és a pszichológia fogalmait és módszertanát sajátosan ötvözve létrehozta a társadalmi eviancia, ezen belül különösen a bűnözést elemző tudományt. A kötet részletesen bemutatja a kriminológia több mint kétszáz éves történetét, foglalkozik a bűnözés megismerésének napjainkig változó lehetőségeivel, illetve az egyes bűncselekmények, elkövetők és áldozatok típusaival. Alaposan elemzi a hagyományos büntető igazságszolgáltatási és kriminálpolitikai reakciók fejlődését, a büntetőpolitika, áldozatvédelem és bűnmegelőzés intézményeit. Nagy teret szentel a kortárs kriminológiai elméleteknek és korunk, a későmodernitás, egymástól jelentősen eltérő kriminálpolitikai irányzatainak.

Tankönyvként a kötet alapvető célja a felsőoktatási hallgatók számára a kriminológia történeti és kortárs ismeretanyagának szakszerű, de közérthető bemutatása. A társadalomtudományok iránt érdeklődők számára pedig akár kihívást is jelenthet az interdiszciplináris párbeszédre. A szerzők a kriminológia tudományában felhalmozott hazai és nemzetközi tudásanyagot korszerűen, magas szakmai szinten, számos példával, statisztikai adattal szemléltetve, gazdag irodalomjegyzékkel kiegészítve ismertetik meg az olvasóval, a Kriminológia így fontos forrás lehet a bűnözéssel foglalkozó szakemberek és a téma iránt érdeklődő laikusok számára is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/borbiro-gonczol-kerezsi-levay-kriminologia//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave