Borbíró Andrea, Gönczöl Katalin, Kerezsi Klára, Lévay Miklós (szerk.)

Kriminológia

2., átdolgozott kiadás


Antiszociális személyiség és pszichopátia

A bűnelkövetés és a mentális zavarok kapcsolata erősen vitatott összefüggés a kriminológiai szakirodalomban. A mentális zavaroknak vagy lelki betegségeknek nincs általánosan elfogadott egységes definíciója, és meglehetősen sok fajtájuk ismert. A gondolkodás, az érzelmi élet, illetve a viselkedés zavaraival jellemezhető pszichiátriai kórképeknek vannak olyan típusai, az ún. pszichózisok vagy elmebetegségek, amelyek a valósággal való kapcsolat sérülése miatt korlátozhatják vagy akár ki is zárhatják a beszámítási képességet, míg mások „csak” kóros hangulatváltozást vagy a személyiség működésének rendellenességét eredményezik. A bűnelkövetők körében általában nagyobb arányban fordulnak elő pszichiátriai kórképek, mint a normál populációban, és sok kutatás látja bizonyítottnak a mentális zavarok és a bűnelkövetés közötti kapcsolatot, legalábbis bizonyos típusú kórképek és bizonyos típusú bűncselekmények esetében (Durrant 2013). E kérdés vizsgálata azonban sok módszertani problémát vet fel, és a kutatási eredmények sem ellentmondásmentesek, mivel rengeteg tényező torzíthatja az összefüggéseket. Annyi megállapítható, hogy egyes pszichózisok, így különösen a szkizofréniák és bizonyos súlyos erőszakos bűncselekmények között szignifikáns kapcsolat van, ebből azonban nem lehet általános érvényű következtetéseket levonni mentálisan sérült embertársaink kriminális hajlamára vonatkozóan, már csak azért sem, mert ők az áldozattá válás szempontjából sokkal veszélyeztetettebbek, mint a társadalom többi része.

Kriminológia

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Hungary Kft.

Online megjelenés éve: 2020

Nyomtatott megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 295 931 3

A kriminológia olyan dinamikusan fejlődő ismeretanyag, amely hagyományosan a jogtudomány, a társadalomtudományok és a pszichológia fogalmait és módszertanát sajátosan ötvözve létrehozta a társadalmi eviancia, ezen belül különösen a bűnözést elemző tudományt. A kötet részletesen bemutatja a kriminológia több mint kétszáz éves történetét, foglalkozik a bűnözés megismerésének napjainkig változó lehetőségeivel, illetve az egyes bűncselekmények, elkövetők és áldozatok típusaival. Alaposan elemzi a hagyományos büntető igazságszolgáltatási és kriminálpolitikai reakciók fejlődését, a büntetőpolitika, áldozatvédelem és bűnmegelőzés intézményeit. Nagy teret szentel a kortárs kriminológiai elméleteknek és korunk, a későmodernitás, egymástól jelentősen eltérő kriminálpolitikai irányzatainak.

Tankönyvként a kötet alapvető célja a felsőoktatási hallgatók számára a kriminológia történeti és kortárs ismeretanyagának szakszerű, de közérthető bemutatása. A társadalomtudományok iránt érdeklődők számára pedig akár kihívást is jelenthet az interdiszciplináris párbeszédre. A szerzők a kriminológia tudományában felhalmozott hazai és nemzetközi tudásanyagot korszerűen, magas szakmai szinten, számos példával, statisztikai adattal szemléltetve, gazdag irodalomjegyzékkel kiegészítve ismertetik meg az olvasóval, a Kriminológia így fontos forrás lehet a bűnözéssel foglalkozó szakemberek és a téma iránt érdeklődő laikusok számára is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/borbiro-gonczol-kerezsi-levay-kriminologia//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave