Borbíró Andrea, Gönczöl Katalin, Kerezsi Klára, Lévay Miklós (szerk.)

Kriminológia

2., átdolgozott kiadás


A bűnmegelőzési politika önállósodása

Intézményesített bűnmegelőzésről az 1980-as évekig nem igazán beszélhetünk. A közbiztonság fenntartásának és a bűncselekmények megelőzésének letéteményese hagyományosan a rendőrség és a büntető igazságszolgáltatás volt. A bűnözés társadalmi és egyéni okainak alakítására irányuló törekvések a jóléti államokban javarészt feloldódtak „a legjobb bűnmegelőzés a jó szociálpolitika” eszméjében, azaz abban a várakozásban, hogy a kiterjedt jóléti intézkedések, a társadalmi igazságosság elvének előmozdítása, illetve a bűnelkövetővé váltak rehabilitációs kezelése automatikusan kedvező hatással lesz a bűnözés reprodukciós folyamataira és végső soron a közbiztonságra (vö. 25.3.2. fejezet). A 21. század elején azonban egészen más a helyzet. A bűnmegelőzés mint saját jogú cél- és eszközrendszer a fejlett országok kriminálpolitikájának egyik meghatározó pillérévé vált. A bűnmegelőzésnek ma saját jogi és szakmai dokumentumai vannak, önálló ágazati stratégiák foglalkoznak vele, helyi, állami, regionális és nemzetközi szervei és szervezetei jöttek létre, saját forrásokkal gazdálkodik – azaz napjainkra a bűnmegelőzési politika a kriminálpolitika egyik alrendszereként önállósult.

Kriminológia

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Hungary Kft.

Online megjelenés éve: 2020

Nyomtatott megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 295 931 3

A kriminológia olyan dinamikusan fejlődő ismeretanyag, amely hagyományosan a jogtudomány, a társadalomtudományok és a pszichológia fogalmait és módszertanát sajátosan ötvözve létrehozta a társadalmi eviancia, ezen belül különösen a bűnözést elemző tudományt. A kötet részletesen bemutatja a kriminológia több mint kétszáz éves történetét, foglalkozik a bűnözés megismerésének napjainkig változó lehetőségeivel, illetve az egyes bűncselekmények, elkövetők és áldozatok típusaival. Alaposan elemzi a hagyományos büntető igazságszolgáltatási és kriminálpolitikai reakciók fejlődését, a büntetőpolitika, áldozatvédelem és bűnmegelőzés intézményeit. Nagy teret szentel a kortárs kriminológiai elméleteknek és korunk, a későmodernitás, egymástól jelentősen eltérő kriminálpolitikai irányzatainak.

Tankönyvként a kötet alapvető célja a felsőoktatási hallgatók számára a kriminológia történeti és kortárs ismeretanyagának szakszerű, de közérthető bemutatása. A társadalomtudományok iránt érdeklődők számára pedig akár kihívást is jelenthet az interdiszciplináris párbeszédre. A szerzők a kriminológia tudományában felhalmozott hazai és nemzetközi tudásanyagot korszerűen, magas szakmai szinten, számos példával, statisztikai adattal szemléltetve, gazdag irodalomjegyzékkel kiegészítve ismertetik meg az olvasóval, a Kriminológia így fontos forrás lehet a bűnözéssel foglalkozó szakemberek és a téma iránt érdeklődő laikusok számára is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/borbiro-gonczol-kerezsi-levay-kriminologia//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave