Borbíró Andrea, Gönczöl Katalin, Kerezsi Klára, Lévay Miklós (szerk.)

Kriminológia

2., átdolgozott kiadás


A bűnmegelőzési politikára vonatkozó nemzetközi elvárások

A bűnmegelőzés szakpolitikai intézményesítését a nemzetközi szervezetek is szorgalmazzák; az ENSZ [ezen belül is elsősorban a Gazdasági és Szociális Tanács (ECOSOC), a UNODC, illetve a CCPCJ (ld. 26.3.1. fejezet)], az Európa Tanács, illetve az Európai Unió kriminálpolitikai tárgyú dokumentumainak jelentős része kifejezetten a bűnmegelőzés kérdéseivel foglalkozik (a lényegesebb dokumentumokat a jogszabályjegyzék tartalmazza). Ezek részben szervezeti, részben pedig tartalmi iránymutatásokat fogalmaznak meg a tagállamok számára, és intézményesítik a nemzetközi együttműködés és a „jó gyakorlatok” terjesztésének lehetőségeit. Mindhárom szervezet szerint elvárás az, hogy a bűnmegelőzés önállóan jelenjen meg a kriminálpolitika cél- és eszközrendszerében. Fontos ugyanakkor hangsúlyozni, hogy a nemzetközi szervezetek is különbséget tesznek a hagyományos bűnözés kezelési-megelőzési intézményrendszere, illetve a speciális, súlyos bűnözés (pl. a szervezett bűnözés, emberkereskedelem, drogkereskedelem, terrorizmus, korrupció, informatikai bűnözés, kulturális javak védelme stb.) elleni fellépés eszközei között. Ez utóbbiak ugyanis legalább részben olyan sajátos eszközrendszert igényelnek, amelyek jellemzően önálló prevenciós és bűnüldözési stratégiákat tesznek szükségessé mind nemzetközi, mind pedig nemzeti szinten. Ebben a fejezetben a hagyományos bűnözést érintő bűnmegelőzési eszközöket tárgyaljuk, a speciális területekkel az egyes vonatkozó fejezetek foglalkoznak röviden.

Kriminológia

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Hungary Kft.

Online megjelenés éve: 2020

Nyomtatott megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 295 931 3

A kriminológia olyan dinamikusan fejlődő ismeretanyag, amely hagyományosan a jogtudomány, a társadalomtudományok és a pszichológia fogalmait és módszertanát sajátosan ötvözve létrehozta a társadalmi eviancia, ezen belül különösen a bűnözést elemző tudományt. A kötet részletesen bemutatja a kriminológia több mint kétszáz éves történetét, foglalkozik a bűnözés megismerésének napjainkig változó lehetőségeivel, illetve az egyes bűncselekmények, elkövetők és áldozatok típusaival. Alaposan elemzi a hagyományos büntető igazságszolgáltatási és kriminálpolitikai reakciók fejlődését, a büntetőpolitika, áldozatvédelem és bűnmegelőzés intézményeit. Nagy teret szentel a kortárs kriminológiai elméleteknek és korunk, a későmodernitás, egymástól jelentősen eltérő kriminálpolitikai irányzatainak.

Tankönyvként a kötet alapvető célja a felsőoktatási hallgatók számára a kriminológia történeti és kortárs ismeretanyagának szakszerű, de közérthető bemutatása. A társadalomtudományok iránt érdeklődők számára pedig akár kihívást is jelenthet az interdiszciplináris párbeszédre. A szerzők a kriminológia tudományában felhalmozott hazai és nemzetközi tudásanyagot korszerűen, magas szakmai szinten, számos példával, statisztikai adattal szemléltetve, gazdag irodalomjegyzékkel kiegészítve ismertetik meg az olvasóval, a Kriminológia így fontos forrás lehet a bűnözéssel foglalkozó szakemberek és a téma iránt érdeklődő laikusok számára is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/borbiro-gonczol-kerezsi-levay-kriminologia//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave