Borbíró Andrea, Gönczöl Katalin, Kerezsi Klára, Lévay Miklós (szerk.)

Kriminológia

2., átdolgozott kiadás


A bűnmegelőzés intézményesülése Magyarországon

Magyarországon az intézményesített bűnmegelőzés igénye először a rendszerváltást megelőző években merült fel. Az 1980-as évekre a politika számára is elfogadottá vált a társadalomtudósok előtt már régóta ismert tény, miszerint a szocializmusnak célkitűzései ellenére sem sikerült a deviáns viselkedési formák reprodukciós folyamatait tápláló strukturális egyenlőtlenségeket felszámolnia (ld. pl. Szabó 1980; 1987; Gönczöl 1987; Dénes et al. 1986; Gödöny 1988). Bírálat érte a szociális zavarok kezelésére hivatott intézményrendszer hiányosságait és diszfunkcióit csakúgy, mint a bűnözéskontroll egyoldalú, büntetőjog-központú, etatista értelmezését. Az 1979-ben induló Társadalmi Beilleszkedési Zavarok (TBZ) kutatássorozat kiterjedt valamennyi, Magyarországon akkor problematikusnak tekintett deviáns viselkedési formára, javaslatai pedig már egy átfogó, többszintű prevenciós rendszert vázoltak fel (Szabó 1984). A TBZ keretében fogalmazódott meg először az, hogy a bűnmegelőzés a büntetőjog eszközein túlmutató, összetett stratégiai feladat, amelynek a büntető igazságszolgáltatás lehetőségein kívül ki kell terjedni a bűnözés társadalmi reprodukciós folyamatainak alakítására is.

Kriminológia

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Hungary Kft.

Online megjelenés éve: 2020

Nyomtatott megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 295 931 3

A kriminológia olyan dinamikusan fejlődő ismeretanyag, amely hagyományosan a jogtudomány, a társadalomtudományok és a pszichológia fogalmait és módszertanát sajátosan ötvözve létrehozta a társadalmi eviancia, ezen belül különösen a bűnözést elemző tudományt. A kötet részletesen bemutatja a kriminológia több mint kétszáz éves történetét, foglalkozik a bűnözés megismerésének napjainkig változó lehetőségeivel, illetve az egyes bűncselekmények, elkövetők és áldozatok típusaival. Alaposan elemzi a hagyományos büntető igazságszolgáltatási és kriminálpolitikai reakciók fejlődését, a büntetőpolitika, áldozatvédelem és bűnmegelőzés intézményeit. Nagy teret szentel a kortárs kriminológiai elméleteknek és korunk, a későmodernitás, egymástól jelentősen eltérő kriminálpolitikai irányzatainak.

Tankönyvként a kötet alapvető célja a felsőoktatási hallgatók számára a kriminológia történeti és kortárs ismeretanyagának szakszerű, de közérthető bemutatása. A társadalomtudományok iránt érdeklődők számára pedig akár kihívást is jelenthet az interdiszciplináris párbeszédre. A szerzők a kriminológia tudományában felhalmozott hazai és nemzetközi tudásanyagot korszerűen, magas szakmai szinten, számos példával, statisztikai adattal szemléltetve, gazdag irodalomjegyzékkel kiegészítve ismertetik meg az olvasóval, a Kriminológia így fontos forrás lehet a bűnözéssel foglalkozó szakemberek és a téma iránt érdeklődő laikusok számára is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/borbiro-gonczol-kerezsi-levay-kriminologia//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave