Borbíró Andrea, Gönczöl Katalin, Kerezsi Klára, Lévay Miklós (szerk.)

Kriminológia

2., átdolgozott kiadás


Az áldozatok szükségletei

Az áldozatok egyik legfontosabb szükséglete a biztonság és a védelem iránti igény, az elkövető általi megfélemlítés megfékezése. A büntetőeljárások többsége alatt végig érvényesülnie kell annak a szempontnak, hogy az áldozat és az elkövető közötti kapcsolat elkerülhető legyen. Az áldozatként való elismerés, az átélt szenvedések figyelembevétele és a tapintatos bánásmód szintén elengedhetetlen az áldozatok számára. Erős a bizalom és az együttérzés iránti igény, továbbá az, hogy nyíltan kifejezhessék elvárásaikat, szükségleteiket. Minderre az áldozatokat csak a lehető legkisebb mértékben terhelő – például kevés meghallgatással járó, végig azonos nyomozó részvétele mellett zajló – eljárások esetében van esély. A bűncselekmény okozta félelem, szorongás és bánat, az emberekhez fűződő kapcsolat megváltozása, az esetleges pszichés problémák miatt elengedhetetlen, hogy az áldozatok számára orvosi, lelki segítség is elérhető legyen. Szükség van tehát a kríziskezelésre is, esetleg hosszú távú terápiás beavatkozásra és az eljárások alatt érzelmi támogatásra. A meghallgatásokon, a tárgyalásokon jelen lévő támogató személy a gyakorlati tanácsokkal a komfortérzet biztosításához járul hozzá, ezenkívül támaszt jelenthet az érzelmileg megterhelő helyzetekben is. Ebben a körben kell megemlíteni az „érzelmi jóvátétel” iránti igényt: az áldozatok többségének az igazságszolgáltatás alatt szüksége van az elkövető bocsánatkérésére, felelősségvállalására és a megbocsátás lehetőségére. Az áldozattá válással együtt járó szégyen és idegesség, visszahúzódás és zavartság következtében fokozott figyelmet kell fordítani az áldozatok adminisztratív támogatására, értve ezalatt a gyakorlati segítségnyújtást a mindennapi ügyintézésben és a jogi és adminisztratív akadályok legyőzésében. Az áldozatok megkérdőjelezhetetlen igénye a bűncselekmény okozta károk helyreállítása. Ennek a szükségletnek a része maga a kártérítés, az azonnali és hosszabb távú anyagi károk rendezése, továbbá az elkövető anyagi felelősségvállalása és jóvátétel biztosítása.

Kriminológia

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Hungary Kft.

Online megjelenés éve: 2020

Nyomtatott megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 295 931 3

A kriminológia olyan dinamikusan fejlődő ismeretanyag, amely hagyományosan a jogtudomány, a társadalomtudományok és a pszichológia fogalmait és módszertanát sajátosan ötvözve létrehozta a társadalmi eviancia, ezen belül különösen a bűnözést elemző tudományt. A kötet részletesen bemutatja a kriminológia több mint kétszáz éves történetét, foglalkozik a bűnözés megismerésének napjainkig változó lehetőségeivel, illetve az egyes bűncselekmények, elkövetők és áldozatok típusaival. Alaposan elemzi a hagyományos büntető igazságszolgáltatási és kriminálpolitikai reakciók fejlődését, a büntetőpolitika, áldozatvédelem és bűnmegelőzés intézményeit. Nagy teret szentel a kortárs kriminológiai elméleteknek és korunk, a későmodernitás, egymástól jelentősen eltérő kriminálpolitikai irányzatainak.

Tankönyvként a kötet alapvető célja a felsőoktatási hallgatók számára a kriminológia történeti és kortárs ismeretanyagának szakszerű, de közérthető bemutatása. A társadalomtudományok iránt érdeklődők számára pedig akár kihívást is jelenthet az interdiszciplináris párbeszédre. A szerzők a kriminológia tudományában felhalmozott hazai és nemzetközi tudásanyagot korszerűen, magas szakmai szinten, számos példával, statisztikai adattal szemléltetve, gazdag irodalomjegyzékkel kiegészítve ismertetik meg az olvasóval, a Kriminológia így fontos forrás lehet a bűnözéssel foglalkozó szakemberek és a téma iránt érdeklődő laikusok számára is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/borbiro-gonczol-kerezsi-levay-kriminologia//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave