Borbíró Andrea, Gönczöl Katalin, Kerezsi Klára, Lévay Miklós (szerk.)

Kriminológia

2., átdolgozott kiadás


A fiatalkorúak igazságszolgáltatásának létrejötte az Amerikai Egyesült Államokban

A 19. századi iparosodás és bevándorlási hullám nyomán az „Újvilágban” jelentős mértékben megnőtt az olcsó gyermekmunka iránti igény, de a csellengő, a csavargó, az elhanyagolt és a „bűnöző gyerekek” száma is (Schmalleger 1993). Ezzel párhuzamosan egyre erőteljesebbé vált a gyermekmentő mozgalom. A mozgalom a kallódó, antiszociális gyerekek különböző típusú intézményekben (pl. menedékházban) való elhelyezésére törekedett, akár a gyermek vagy a szülei akarata ellenére is. Az állam, illetve a közösség családi viszonyokba, a magánszférába való ilyen beavatkozásának alapja az angol jogból átvett „parens patriae” doktrína volt. E doktrína szerint az államnak, a közösségnek joga van a gyermeknevelésre „érdemtelen” vagy képtelen szülők helyett az elhanyagolt, veszélyeztetett gyermekek érdekében a gyermekről való gondoskodásra, nevelésükre, az ezeket szolgáló beavatkozásra; az államnak joga van megvédeni a gyermekeket a nem megfelelő neveléssel szemben (Fox 1972).

Kriminológia

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Hungary Kft.

Online megjelenés éve: 2020

Nyomtatott megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 295 931 3

A kriminológia olyan dinamikusan fejlődő ismeretanyag, amely hagyományosan a jogtudomány, a társadalomtudományok és a pszichológia fogalmait és módszertanát sajátosan ötvözve létrehozta a társadalmi eviancia, ezen belül különösen a bűnözést elemző tudományt. A kötet részletesen bemutatja a kriminológia több mint kétszáz éves történetét, foglalkozik a bűnözés megismerésének napjainkig változó lehetőségeivel, illetve az egyes bűncselekmények, elkövetők és áldozatok típusaival. Alaposan elemzi a hagyományos büntető igazságszolgáltatási és kriminálpolitikai reakciók fejlődését, a büntetőpolitika, áldozatvédelem és bűnmegelőzés intézményeit. Nagy teret szentel a kortárs kriminológiai elméleteknek és korunk, a későmodernitás, egymástól jelentősen eltérő kriminálpolitikai irányzatainak.

Tankönyvként a kötet alapvető célja a felsőoktatási hallgatók számára a kriminológia történeti és kortárs ismeretanyagának szakszerű, de közérthető bemutatása. A társadalomtudományok iránt érdeklődők számára pedig akár kihívást is jelenthet az interdiszciplináris párbeszédre. A szerzők a kriminológia tudományában felhalmozott hazai és nemzetközi tudásanyagot korszerűen, magas szakmai szinten, számos példával, statisztikai adattal szemléltetve, gazdag irodalomjegyzékkel kiegészítve ismertetik meg az olvasóval, a Kriminológia így fontos forrás lehet a bűnözéssel foglalkozó szakemberek és a téma iránt érdeklődő laikusok számára is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/borbiro-gonczol-kerezsi-levay-kriminologia//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave