Borbíró Andrea, Gönczöl Katalin, Kerezsi Klára, Lévay Miklós (szerk.)

Kriminológia

2., átdolgozott kiadás


A büntető igazságszolgáltatással mint rendszerrel kapcsolatos fenntartások

A kritikákból az tűnik ki, hogy a rendszer sajátosságainak azt tekintik, ha közös célt követ, konzisztens, ellentmondásmentes, az alrendszerek működése jól koordinált, aminek következtében egységes egészként, „olajozottan” működik. Ez a szemléletmód abból a rendszerelméleti megközelítésből táplálkozik, ahol a cél olyan szimulációs modellek kidolgozása, amelyek egy adott rendszer adminisztrációs, költségvetési, racionalizációs problémáinak megoldását, a költségek csökkentését, a nyereség növekedését elősegítik. A rendszerelmélet korai gyakorlati alkalmazása a hadseregben, az ipari, a kereskedelmi marketing-stratégiák kidolgozása során az 1940-es USA-jában is ezt a célt szolgálták és hasonló célokat szolgálnak ma is az ipari, kereskedelmi globalizációs technikák megvalósítása során (Friedman 2006). A büntető igazságszolgáltatás rendszerelméleti megközelítésének az USA-ban az volt a kiváltó oka, hogy az igazságszolgáltatás nem működött elég hatékonyan. A bűncselekmények felderítési mutatói, illetve a büntetőügyek elbírálásának gyorsasága nem volt megfelelő, nem állt arányban az igazságszolgáltatásra fordított (anyagi, szellemi) beruházásokkal és elvárásokkal. A kutatások során arra keresték a választ, hogy miképpen lehet a büntetőeljárást a leginkább költségkímélő módon lefolytatni úgy, hogy a bűnügyi rendőrség mutatói javuljanak. Ezek között is kiemelten kezelték azt a kérdést, hogy miképpen alakul személyekre lebontva a költség-idő tényező, illetve hogy a korlátozottan rendelkezésre álló (anyagi, személyi) forrásokat miképpen lehet a legoptimálisabban felhasználni. Ebben a vonatkozásban a rendszer és a hatékonyság mint összetartozó fogalmak jelennek meg.

Kriminológia

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Hungary Kft.

Online megjelenés éve: 2020

Nyomtatott megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 295 931 3

A kriminológia olyan dinamikusan fejlődő ismeretanyag, amely hagyományosan a jogtudomány, a társadalomtudományok és a pszichológia fogalmait és módszertanát sajátosan ötvözve létrehozta a társadalmi eviancia, ezen belül különösen a bűnözést elemző tudományt. A kötet részletesen bemutatja a kriminológia több mint kétszáz éves történetét, foglalkozik a bűnözés megismerésének napjainkig változó lehetőségeivel, illetve az egyes bűncselekmények, elkövetők és áldozatok típusaival. Alaposan elemzi a hagyományos büntető igazságszolgáltatási és kriminálpolitikai reakciók fejlődését, a büntetőpolitika, áldozatvédelem és bűnmegelőzés intézményeit. Nagy teret szentel a kortárs kriminológiai elméleteknek és korunk, a későmodernitás, egymástól jelentősen eltérő kriminálpolitikai irányzatainak.

Tankönyvként a kötet alapvető célja a felsőoktatási hallgatók számára a kriminológia történeti és kortárs ismeretanyagának szakszerű, de közérthető bemutatása. A társadalomtudományok iránt érdeklődők számára pedig akár kihívást is jelenthet az interdiszciplináris párbeszédre. A szerzők a kriminológia tudományában felhalmozott hazai és nemzetközi tudásanyagot korszerűen, magas szakmai szinten, számos példával, statisztikai adattal szemléltetve, gazdag irodalomjegyzékkel kiegészítve ismertetik meg az olvasóval, a Kriminológia így fontos forrás lehet a bűnözéssel foglalkozó szakemberek és a téma iránt érdeklődő laikusok számára is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/borbiro-gonczol-kerezsi-levay-kriminologia//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave