Borbíró Andrea, Gönczöl Katalin, Kerezsi Klára, Lévay Miklós (szerk.)

Kriminológia

2., átdolgozott kiadás


Az általános feszültségelmélet

A klasszikus mertoni elmélet leglényegesebb modernizálási kísérlete Robert Agnew (1992; 2001) nevéhez fűződik. Az ún. általános feszültségelmélet a strukturális és a kulturális feszültséggel összefüggő deviancia értelmezését a szociálpszichológia rendszerében azok konkrét előfordulási formáira figyelemmel vizsgálta, és a legerősebbnek észlelt feszültségforrásokat empirikus vizsgálatok eredményeivel támasztotta alá. Agnew szerint a bűnözés intenzív társadalmi reprodukciója nem feltétlenül a társadalom szerkezete szerint tagolt környezetben igazolható, hanem ezek közül azokban, amelyekben az alacsony kontroll alatt élő csoportok és/vagy személyek saját helyzetüket olyan jelentős társadalmi igazságtalanságként élik meg, amelyek erős nyomást gyakorolnak rájuk és sőt, cselekvésre is ösztönöznek. Agnew szerint „a feszültség abban a kapcsolatban jön létre, amelyben mások nem úgy bánnak az adott csoporttal, személlyel, ahogy azt az elvárná” (Agnew 2001: 320).

Kriminológia

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Hungary Kft.

Online megjelenés éve: 2020

Nyomtatott megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 295 931 3

A kriminológia olyan dinamikusan fejlődő ismeretanyag, amely hagyományosan a jogtudomány, a társadalomtudományok és a pszichológia fogalmait és módszertanát sajátosan ötvözve létrehozta a társadalmi eviancia, ezen belül különösen a bűnözést elemző tudományt. A kötet részletesen bemutatja a kriminológia több mint kétszáz éves történetét, foglalkozik a bűnözés megismerésének napjainkig változó lehetőségeivel, illetve az egyes bűncselekmények, elkövetők és áldozatok típusaival. Alaposan elemzi a hagyományos büntető igazságszolgáltatási és kriminálpolitikai reakciók fejlődését, a büntetőpolitika, áldozatvédelem és bűnmegelőzés intézményeit. Nagy teret szentel a kortárs kriminológiai elméleteknek és korunk, a későmodernitás, egymástól jelentősen eltérő kriminálpolitikai irányzatainak.

Tankönyvként a kötet alapvető célja a felsőoktatási hallgatók számára a kriminológia történeti és kortárs ismeretanyagának szakszerű, de közérthető bemutatása. A társadalomtudományok iránt érdeklődők számára pedig akár kihívást is jelenthet az interdiszciplináris párbeszédre. A szerzők a kriminológia tudományában felhalmozott hazai és nemzetközi tudásanyagot korszerűen, magas szakmai szinten, számos példával, statisztikai adattal szemléltetve, gazdag irodalomjegyzékkel kiegészítve ismertetik meg az olvasóval, a Kriminológia így fontos forrás lehet a bűnözéssel foglalkozó szakemberek és a téma iránt érdeklődő laikusok számára is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/borbiro-gonczol-kerezsi-levay-kriminologia//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave