Borbíró Andrea, Gönczöl Katalin, Kerezsi Klára, Lévay Miklós (szerk.)

Kriminológia

2., átdolgozott kiadás


A differenciális asszociáció

Shaw és McKay kulturális átörökítésre vonatkozó tétele – az tehát, hogy a kriminális értékrendet az egyes közösségek éppúgy átörökítik, mint kultúrájuk egyéb elemeit – egy ebben az időben még merőben új értelmezési mezőt nyitott meg a bűnözés vizsgálatában. Azt sugallta ugyanis, hogy a bűnözés tanult viselkedés. Shaw és McKay elméletében persze számos kérdés nyitva maradt. Pontosan hogyan zajlik a kulturális átörökítés? Milyen mechanizmusok során sajátítják el a fiatalok a normakövető vagy bűnözői értékrendszert? Ha több értékrend közül választhatnak, mitől függ az, hogy melyikhez igazítják viselkedésüket? Miért válik ugyanabban a közösségben az egyik fiatal bűnelkövetővé, a másik pedig nem? Ezekkel a kérdésekkel kezdett el foglalkozni a kriminológia történetének egyik legmeghatározóbb alakja, az ugyancsak a chicagói iskolához kötődő Edwin H. Sutherland, akit specifikusan az a folyamat érdekelt, amelynek során a fiatalok elsajátítják egyik vagy másik normarendet. Differenciális asszociáció („eltérő képzetek”) néven ismert elméletét, amely az első átfogó tanulási elmélet a kriminológiában, Principles of Criminology („A kriminológia alapelvei”, 1947) című, számos kiadást és átdolgozást megélt könyvében foglalta össze (ld. 5.1. kitekintés).

Kriminológia

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Hungary Kft.

Online megjelenés éve: 2020

Nyomtatott megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 295 931 3

A kriminológia olyan dinamikusan fejlődő ismeretanyag, amely hagyományosan a jogtudomány, a társadalomtudományok és a pszichológia fogalmait és módszertanát sajátosan ötvözve létrehozta a társadalmi eviancia, ezen belül különösen a bűnözést elemző tudományt. A kötet részletesen bemutatja a kriminológia több mint kétszáz éves történetét, foglalkozik a bűnözés megismerésének napjainkig változó lehetőségeivel, illetve az egyes bűncselekmények, elkövetők és áldozatok típusaival. Alaposan elemzi a hagyományos büntető igazságszolgáltatási és kriminálpolitikai reakciók fejlődését, a büntetőpolitika, áldozatvédelem és bűnmegelőzés intézményeit. Nagy teret szentel a kortárs kriminológiai elméleteknek és korunk, a későmodernitás, egymástól jelentősen eltérő kriminálpolitikai irányzatainak.

Tankönyvként a kötet alapvető célja a felsőoktatási hallgatók számára a kriminológia történeti és kortárs ismeretanyagának szakszerű, de közérthető bemutatása. A társadalomtudományok iránt érdeklődők számára pedig akár kihívást is jelenthet az interdiszciplináris párbeszédre. A szerzők a kriminológia tudományában felhalmozott hazai és nemzetközi tudásanyagot korszerűen, magas szakmai szinten, számos példával, statisztikai adattal szemléltetve, gazdag irodalomjegyzékkel kiegészítve ismertetik meg az olvasóval, a Kriminológia így fontos forrás lehet a bűnözéssel foglalkozó szakemberek és a téma iránt érdeklődő laikusok számára is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/borbiro-gonczol-kerezsi-levay-kriminologia//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave