Borbíró Andrea, Gönczöl Katalin, Kerezsi Klára, Lévay Miklós (szerk.)

Kriminológia

2., átdolgozott kiadás


Klasszikus szubkultúra-elméletek

A szubkultúra-elméletek klasszikus sémája szerint a szubkultúra-képződés alapvetően a mertoni feszültségelméletben leírt strukturális tényezőkre vezethető vissza. A hátrányos helyzetben lévő társadalmi csoportok – munkásosztály, bevándorlók, etnikai csoportok – tagjai nem rendelkeznek azokkal a legális eszközökkel, amelyekkel a középosztályi célkitűzések (anyagi siker, biztos előmenetel) elérhetőek lennének. A klasszikus szubkultúra-elméletek szerint a szubkultúra nem más, mint az ehhez a feszültséghez történő kollektív adaptáció egy formája. A lehetőségek hiánya egy alternatív kultúra kialakulását hozza létre ezekben a csoportokban, amely a tagok számára is elérhető és megvalósítható értékeket és státuszokat biztosít. A siker elérésének eszközei azonban jellemzően olyanok, amelyek sértik a többségi – többek között a büntetőjogban definiált – normákat.

Kriminológia

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Hungary Kft.

Online megjelenés éve: 2020

Nyomtatott megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 295 931 3

A kriminológia olyan dinamikusan fejlődő ismeretanyag, amely hagyományosan a jogtudomány, a társadalomtudományok és a pszichológia fogalmait és módszertanát sajátosan ötvözve létrehozta a társadalmi eviancia, ezen belül különösen a bűnözést elemző tudományt. A kötet részletesen bemutatja a kriminológia több mint kétszáz éves történetét, foglalkozik a bűnözés megismerésének napjainkig változó lehetőségeivel, illetve az egyes bűncselekmények, elkövetők és áldozatok típusaival. Alaposan elemzi a hagyományos büntető igazságszolgáltatási és kriminálpolitikai reakciók fejlődését, a büntetőpolitika, áldozatvédelem és bűnmegelőzés intézményeit. Nagy teret szentel a kortárs kriminológiai elméleteknek és korunk, a későmodernitás, egymástól jelentősen eltérő kriminálpolitikai irányzatainak.

Tankönyvként a kötet alapvető célja a felsőoktatási hallgatók számára a kriminológia történeti és kortárs ismeretanyagának szakszerű, de közérthető bemutatása. A társadalomtudományok iránt érdeklődők számára pedig akár kihívást is jelenthet az interdiszciplináris párbeszédre. A szerzők a kriminológia tudományában felhalmozott hazai és nemzetközi tudásanyagot korszerűen, magas szakmai szinten, számos példával, statisztikai adattal szemléltetve, gazdag irodalomjegyzékkel kiegészítve ismertetik meg az olvasóval, a Kriminológia így fontos forrás lehet a bűnözéssel foglalkozó szakemberek és a téma iránt érdeklődő laikusok számára is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/borbiro-gonczol-kerezsi-levay-kriminologia//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave