Borbíró Andrea, Gönczöl Katalin, Kerezsi Klára, Lévay Miklós (szerk.)

Kriminológia

2., átdolgozott kiadás


Konfliktusalapú szubkultúra-elméletek

Az eddig tárgyalt szubkultúra-elméletek fogalmi kereteit a mertoni feszültségelmélet, illetve a chicagói iskola kulturális átörökítéssel és differenciális asszociációval foglalkozó elméletei jelölték ki. Másként megfogalmazva, ezek a megközelítések egy konszenzuális társadalomképen alapulnak. Valamennyien abból a mertoni hipotézisből indulnak ki, mely szerint a társadalmat alapvetően konszenzus jellemzi mind az elfogadott célok, mind pedig a legitimnek tekintett érvényesülési eszközök vonatkozásában. Kérdés azonban, hogy helytálló-e ez a konszenzusos társadalomkép. Valóban osztozik-e a társadalom valamennyi tagja és csoportja a középosztály által tételezett értékekben és eszközökben? Az ún. konfliktuselméletek szerint ez távolról sincs így: a kriminalitásban is megnyilvánuló problémát nem az okozza, hogy egyes csoportok szűkös eszközökkel rendelkeznek a mindenki által vágyott célok elérésérhez, hanem az, hogy ezek a csoportok eleve más értékeket, célokat, kulturális mintázatokat követnek, mint mások.

Kriminológia

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Hungary Kft.

Online megjelenés éve: 2020

Nyomtatott megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 295 931 3

A kriminológia olyan dinamikusan fejlődő ismeretanyag, amely hagyományosan a jogtudomány, a társadalomtudományok és a pszichológia fogalmait és módszertanát sajátosan ötvözve létrehozta a társadalmi eviancia, ezen belül különösen a bűnözést elemző tudományt. A kötet részletesen bemutatja a kriminológia több mint kétszáz éves történetét, foglalkozik a bűnözés megismerésének napjainkig változó lehetőségeivel, illetve az egyes bűncselekmények, elkövetők és áldozatok típusaival. Alaposan elemzi a hagyományos büntető igazságszolgáltatási és kriminálpolitikai reakciók fejlődését, a büntetőpolitika, áldozatvédelem és bűnmegelőzés intézményeit. Nagy teret szentel a kortárs kriminológiai elméleteknek és korunk, a későmodernitás, egymástól jelentősen eltérő kriminálpolitikai irányzatainak.

Tankönyvként a kötet alapvető célja a felsőoktatási hallgatók számára a kriminológia történeti és kortárs ismeretanyagának szakszerű, de közérthető bemutatása. A társadalomtudományok iránt érdeklődők számára pedig akár kihívást is jelenthet az interdiszciplináris párbeszédre. A szerzők a kriminológia tudományában felhalmozott hazai és nemzetközi tudásanyagot korszerűen, magas szakmai szinten, számos példával, statisztikai adattal szemléltetve, gazdag irodalomjegyzékkel kiegészítve ismertetik meg az olvasóval, a Kriminológia így fontos forrás lehet a bűnözéssel foglalkozó szakemberek és a téma iránt érdeklődő laikusok számára is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/borbiro-gonczol-kerezsi-levay-kriminologia//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave