Borbíró Andrea, Gönczöl Katalin, Kerezsi Klára, Lévay Miklós (szerk.)

Kriminológia

2., átdolgozott kiadás


Kriminológiai paradigmák

Az, hogy milyen premisszákat (előfeltevéseket) határozunk meg olyan alapkérdésekben, mint hogy milyen az emberi természet, mi a társadalom elsődleges összetartó ereje, mi a „bűnözési probléma” lényegi valósága, vagy hogy ezek milyen módszerekkel ismerhetők meg, egészen eltérő irányokban indíthatja el a kriminalitás feltárására és megértésére irányuló törekvéseket. Ez a sokszínűség nem csak a kriminológia sajátja, hanem valamennyi tudományé. A tudományelméletben Thomas Kuhn (1984) nyomán paradigmának nevezzük azt a zárt nézetrendszert, amely egy korszakban kijelöli a tudományos gondolkodás tárgyát, a feltehető kérdések körét, az alkalmazott fogalmi készletet, illetve a tudományos állítások érvényességének feltételeit. Kuhn szerint a tudományos élet fejlődésének normális velejárója, hogy időről időre paradigmaváltásnak kell bekövetkeznie, azaz az uralkodó nézetrendszerrel szemben új paradigmák emelkednek ki és erősödnek meg.

Kriminológia

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Hungary Kft.

Online megjelenés éve: 2020

Nyomtatott megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 295 931 3

A kriminológia olyan dinamikusan fejlődő ismeretanyag, amely hagyományosan a jogtudomány, a társadalomtudományok és a pszichológia fogalmait és módszertanát sajátosan ötvözve létrehozta a társadalmi eviancia, ezen belül különösen a bűnözést elemző tudományt. A kötet részletesen bemutatja a kriminológia több mint kétszáz éves történetét, foglalkozik a bűnözés megismerésének napjainkig változó lehetőségeivel, illetve az egyes bűncselekmények, elkövetők és áldozatok típusaival. Alaposan elemzi a hagyományos büntető igazságszolgáltatási és kriminálpolitikai reakciók fejlődését, a büntetőpolitika, áldozatvédelem és bűnmegelőzés intézményeit. Nagy teret szentel a kortárs kriminológiai elméleteknek és korunk, a későmodernitás, egymástól jelentősen eltérő kriminálpolitikai irányzatainak.

Tankönyvként a kötet alapvető célja a felsőoktatási hallgatók számára a kriminológia történeti és kortárs ismeretanyagának szakszerű, de közérthető bemutatása. A társadalomtudományok iránt érdeklődők számára pedig akár kihívást is jelenthet az interdiszciplináris párbeszédre. A szerzők a kriminológia tudományában felhalmozott hazai és nemzetközi tudásanyagot korszerűen, magas szakmai szinten, számos példával, statisztikai adattal szemléltetve, gazdag irodalomjegyzékkel kiegészítve ismertetik meg az olvasóval, a Kriminológia így fontos forrás lehet a bűnözéssel foglalkozó szakemberek és a téma iránt érdeklődő laikusok számára is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/borbiro-gonczol-kerezsi-levay-kriminologia//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave