Borbíró Andrea, Gönczöl Katalin, Kerezsi Klára, Lévay Miklós (szerk.)

Kriminológia

2., átdolgozott kiadás


A másodlagos deviancia: a címkézés hatása

Az elsődleges és másodlagos deviancia megkülönböztetése Edwin Lemert (1951) amerikai szociológus nevéhez fűződik. Sok minden, amit a korabeli pozitivista kriminológia a bűnözés okának nevez, legyenek azok szociológiai vagy pszichológiai okok, Lemert szerint tulajdonképpen csak elsődleges devianciák. Az elkövetők szemében ugyanis nem feltétlenül azok: ha tudatában vannak is annak, hogy bűncselekményt követtek el, sokszor racionalizálják az elkövetést, így az nem válik részévé az identitásuknak és mindennapi életüknek. Különösen igaz ez azokra a cselekményekre, ahol a látencia bizonyíthatóan magas, például könnyűdrogok fogyasztása vagy kisebb súlyú vagyon elleni bűncselekmények (pl. a fiatalkorúak által elkövetett bolti lopások) esetén (vö. 5.4.3. fejezet). Ilyenkor a racionalizáció („de hát mindenki csinálja”; „csak brahiból csináltam, nem fog megismétlődni” stb.) is egyszerűbb, és a környezetük is könnyebben szemléli ezeket a cselekményeket egyszeri, nem tipikus szabálysértésnek.

Kriminológia

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Hungary Kft.

Online megjelenés éve: 2020

Nyomtatott megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 295 931 3

A kriminológia olyan dinamikusan fejlődő ismeretanyag, amely hagyományosan a jogtudomány, a társadalomtudományok és a pszichológia fogalmait és módszertanát sajátosan ötvözve létrehozta a társadalmi eviancia, ezen belül különösen a bűnözést elemző tudományt. A kötet részletesen bemutatja a kriminológia több mint kétszáz éves történetét, foglalkozik a bűnözés megismerésének napjainkig változó lehetőségeivel, illetve az egyes bűncselekmények, elkövetők és áldozatok típusaival. Alaposan elemzi a hagyományos büntető igazságszolgáltatási és kriminálpolitikai reakciók fejlődését, a büntetőpolitika, áldozatvédelem és bűnmegelőzés intézményeit. Nagy teret szentel a kortárs kriminológiai elméleteknek és korunk, a későmodernitás, egymástól jelentősen eltérő kriminálpolitikai irányzatainak.

Tankönyvként a kötet alapvető célja a felsőoktatási hallgatók számára a kriminológia történeti és kortárs ismeretanyagának szakszerű, de közérthető bemutatása. A társadalomtudományok iránt érdeklődők számára pedig akár kihívást is jelenthet az interdiszciplináris párbeszédre. A szerzők a kriminológia tudományában felhalmozott hazai és nemzetközi tudásanyagot korszerűen, magas szakmai szinten, számos példával, statisztikai adattal szemléltetve, gazdag irodalomjegyzékkel kiegészítve ismertetik meg az olvasóval, a Kriminológia így fontos forrás lehet a bűnözéssel foglalkozó szakemberek és a téma iránt érdeklődő laikusok számára is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/borbiro-gonczol-kerezsi-levay-kriminologia//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave