Gombos Katalin

Európai jog – Az Európai Unió jogrendszere


A teleologikus (célkutató) értelmezés

A teleologikus értelmezés elsősorban azon az elven alapszik, hogy az uniós jog értelmezésénél az alapszerződésekben megfogalmazott célkitűzésekre kell tekintettel lenni, ezeknek kell alárendelni az uniós jog helyes értelmezését. Különösen gyakran fordul elő teleologikus interpretáció irányelvi rendelkezések vizsgálatánál,1 ahol nyilvánvalóan csak akkor lehet megfelelő egy nemzeti szabályozás, ha az irányelvben foglalt célnak megfelel.2 A módszer alkalmazásakor a Szerződések (esetleg más jogforrás) szövegében meg nem található jogelvek,3 szabályok kimondására,4 a szövegben található hiányok kitöltésére, nem egy esetben a szöveg szó szerinti vagy egyik értelmezési lehetőség szerinti jelentésével ellentétes értelmezésre kerül sor.5 Ilyen, lényegileg contra legem értelmezéssel jutott a Bíróság a diszkriminatív adók tekintetében közelebb a jogforrás céljához a C-142/77. sz. ügyben.6 Általánosságban elmondható az Európai Unió Bíróságának értelmezési tevékenységére is, hogy a contra legem interpretáció tiltott, a Bíróság erre többször is hivatkozott,7 de a jogalkotói célkutatás bizonyos feltételek mellett felülírhatja ezt a szabályt. Az uniós jog egyik sajátossága létrejöttének módja. A kompromisszumkeresés eredményeként létrejött normaszöveg gyakran nem eléggé pontos, nem kellően világos, van úgy, hogy homályos megfogalmazásokat tartalmaz, első látásra érthetetlen, illetve fogalomhasználata nem következetes.8 Ilyenkor nem marad más értelmezési lehetőség, mint a normaalkotás céljaihoz való visszanyúlás.9 Célkutató értelmezéssel juthatunk közelebb általánosan tiltó rendelkezések tartalmához, amikor egy konkrét magatartás megítélése csak általános normaszöveg mellett, csak a cél tükrében vizsgálható.10 Az egyértelmű szöveg viszont korlátja a teleologikus értelmezésnek.11

Európai jog – Az Európai Unió jogrendszere

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Hungary Kft.

Online megjelenés éve: 2020

Nyomtatott megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 295 928 3

Az Európai Unió sajátos autonóm jogrendszerrel rendelkezik, amely jellemzői alapján elkülönül mind a tagállami, mind pedig a nemzetközi jogtól. Az uniós jog a Bíróság jogértelmező-jogfejlesztő gyakorlata, vagy a szerves jogfejlődés alapján kimunkált doktrínákkal rendelkezik, amelyek részben szokatlanok a belső jogokban, részben eltérő tartalommal használhatók. Az Európai Unió jogának alakításában egyaránt fontos szerepet játszanak a tagállamok és a jogalkotási felhatalmazással felruházott uniós intézmények. A jogalkotás eredményei azok az elsődleges, másodlagos és speciális jogforrások, amelyek ismerete fontos, hiszen mindennapi életünket, jogaink és kötelezettségeink alakulását is befolyásolják.

Az Európai Uniót a jog ereje tartja össze, ezért a sajátosan születő jogforrások érvényesülése szempontjából kiemelkedő jelentősége van az Európai Unió Bírósága által folytatott jogértelmező gyakorlatnak. Az Európai Unió Bírósága összetett feladatot lát el, sokféle eljárási formában biztosítja az uniós polgárok, a tagállamok és az uniós intézmények részére a joghoz jutást. Kiemelkedő jelentőségű az eljárások közül az előzetes döntéshozatali eljárás, ez a tagállami bíróságok és az Európai Unió Bírósága közötti sajátos együttműködés, amelynek célja az uniós jog egységes értelmezésének és érvényesülésének biztosítása.

Az Európai Unió sokféle jogot biztosít közvetlenül a polgárai számára. Az egységes belső piac arra épül, hogy hozzájuthatunk más tagállam termékeihez, az Unión belül szabadon mozoghatunk, vállalhatunk munkát más tagállamban, a diákok széles körben kapnak lehetőséget tanulmányaik más tagállamban történő folytatására. A szakképesítések, diplomák kölcsönös elismerése hozzásegíti a munkavállalókat és vállalkozókat az európai mobilitáshoz. A vállalkozások más tagállamban is nyújthatnak szolgáltatásokat, ott szabadon letelepedhetnek, és a határon átnyúló tőkemozgások útjában álló akadályok is lebontásra kerülnek. A vállalkozások és a fogyasztók érdekeit is szem előtt tartja és védi a gazdasági verseny tisztességes feltételeit rendező szabályozás. Ez a könyv ezekben a témakörökben segíti az tájékozódást.

Hivatkozás: https://mersz.hu/europai-jog-az-europai-unio-jogrendszere//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave