Gombos Katalin

Európai jog – Az Európai Unió jogrendszere


A jogsértést elkövető állami szervek köre

A tagállam uniós jog megsértéséből eredő jogellenes következmények megszüntetésére vonatkozó kötelezettsége hatásköre keretein belül az érintett tagállam valamennyi szervére vonatkozik,1 így mindhárom hatalmi ág2 tevékenységével összefüggésben érvényesül a tagállam mögöttes kártérítési felelőssége mint az „egyéni uniós jogok”3 védelme. A jogalkotásért4 és végrehajtó hatalomért való kárfelelősség elemeit már régebben jól körüljárta a Bíróság, de a legújabb idők terméke, hogy a nemzeti jogalkalmazás, a bírói hatalom – akár a legfelsőbb szinten eljáró bíróság5 – uniós jogot sértő gyakorlata6 is megalapozhatja a kártérítési felelősséget.7 Ez a jogvédelem kiteljesedését jelenti az állami közhatalmi tevékenység valamennyi részeleme vonatkozásában. A tagállami bíróságok tevékenysége megalapozhat kártérítési felelősséget, ha döntéseik direkt módon ellentétesek az uniós joggal. Ilyenre kerülhet sor a vonatkozó, de esetleg a felek által sem felhívott uniós jog ismeretének és alkalmazásának hiányából. Ez az uniós joggal összefüggésben az officialitás elvének előtérbe kerülését jelentheti.8 Az is jóvátétel alapja lehet, ha a döntés az uniós jog téves értelmezésén alapszik. Ez a Köbler-ügyben kifejtettek szerint akkor alapoz meg felelősséget, ha az uniós jog kellően súlyos megsértésére került sor.9 Kellően súlyos a jogsértés nemcsak akkor, ha uniós jogforrással áll ellentétben, hanem akkor is, ha a Bíróság által kialakított joggyakorlattól nyilvánvalóan eltér a döntés,10 azaz az uniós jog megsértése nyilvánvaló.11 Nyilvánvaló jogsértés azonban bekövetkezhet mind az eljáró bíróság által végzett jogszabály-értelmezésből, mind a tényállási elemek és a bizonyítékok általa végzett értékeléséből.12 Ezek a kérdések az uniós jog és az uniós bíróságok joggyakorlatának kellő mélységű ismeretének és alkalmazásának problematikáját vetik fel.

Európai jog – Az Európai Unió jogrendszere

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Hungary Kft.

Online megjelenés éve: 2020

Nyomtatott megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 295 928 3

Az Európai Unió sajátos autonóm jogrendszerrel rendelkezik, amely jellemzői alapján elkülönül mind a tagállami, mind pedig a nemzetközi jogtól. Az uniós jog a Bíróság jogértelmező-jogfejlesztő gyakorlata, vagy a szerves jogfejlődés alapján kimunkált doktrínákkal rendelkezik, amelyek részben szokatlanok a belső jogokban, részben eltérő tartalommal használhatók. Az Európai Unió jogának alakításában egyaránt fontos szerepet játszanak a tagállamok és a jogalkotási felhatalmazással felruházott uniós intézmények. A jogalkotás eredményei azok az elsődleges, másodlagos és speciális jogforrások, amelyek ismerete fontos, hiszen mindennapi életünket, jogaink és kötelezettségeink alakulását is befolyásolják.

Az Európai Uniót a jog ereje tartja össze, ezért a sajátosan születő jogforrások érvényesülése szempontjából kiemelkedő jelentősége van az Európai Unió Bírósága által folytatott jogértelmező gyakorlatnak. Az Európai Unió Bírósága összetett feladatot lát el, sokféle eljárási formában biztosítja az uniós polgárok, a tagállamok és az uniós intézmények részére a joghoz jutást. Kiemelkedő jelentőségű az eljárások közül az előzetes döntéshozatali eljárás, ez a tagállami bíróságok és az Európai Unió Bírósága közötti sajátos együttműködés, amelynek célja az uniós jog egységes értelmezésének és érvényesülésének biztosítása.

Az Európai Unió sokféle jogot biztosít közvetlenül a polgárai számára. Az egységes belső piac arra épül, hogy hozzájuthatunk más tagállam termékeihez, az Unión belül szabadon mozoghatunk, vállalhatunk munkát más tagállamban, a diákok széles körben kapnak lehetőséget tanulmányaik más tagállamban történő folytatására. A szakképesítések, diplomák kölcsönös elismerése hozzásegíti a munkavállalókat és vállalkozókat az európai mobilitáshoz. A vállalkozások más tagállamban is nyújthatnak szolgáltatásokat, ott szabadon letelepedhetnek, és a határon átnyúló tőkemozgások útjában álló akadályok is lebontásra kerülnek. A vállalkozások és a fogyasztók érdekeit is szem előtt tartja és védi a gazdasági verseny tisztességes feltételeit rendező szabályozás. Ez a könyv ezekben a témakörökben segíti az tájékozódást.

Hivatkozás: https://mersz.hu/europai-jog-az-europai-unio-jogrendszere//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave