Gombos Katalin

Európai jog – Az Európai Unió jogrendszere


Összegzés

Az irányelvekkel kapcsolatos dogmatikai problémákon keresztül jó keresztmetszet adható a tagállami szervek előtti jogvédelem különböző aspektusairól. Az irányelvek implementációjának elmaradása esetén a közvetlen hatály egyfajta jogvédelmi típusú automatikus szankcióként is felfogható, az állami kötelezettségre tekintettel a vertikális állam–magánfél jogviszonyokban egyértelműen. Azonban felmerül a kérdés, hogy ugyanez érvényes-e akkor is, ha az irányelv mellérendelt viszonyokra vonatkozik, amelyekben az állami szervek nem vesznek részt. A nemleges választ a Marshall-ügyben1 hozott ítélet adta meg, amely az első abban a sorban, amelynek utolsó láncszeme a Pfeiffer és társai ügyben2 hozott ítélet. A jogvédelem azonban csorbát szenvedne, ha mellérendelt jogviszonyokra nem lenne megfelelő jogérvényesítési eszköz. Ezért több dogmatikai megoldással is lehetséges hatékony jogvédelmet megvalósítani. Az EUMSZ 4. cikk (3) bekezdése a jóhiszemű együttműködés elvére alapozva arra kötelezi a tagállamokat, hogy megtegyenek minden megfelelő általános és különös intézkedést, hogy biztosítsák az irányelvekben szereplő célok teljesítését. E kötelezettség valamennyi nemzeti hatóságra, így a bíróságokra is vonatkozik. A Bíróság Von Colson és Kamann ügyben3 hozott ítéletében megjelenő „irányelvnek megfelelő értelmezés” tana, amely szerint a nemzeti bíróságnak a saját joga alkalmazásakor az uniós rendelkezést is értelmeznie kell, tovább mélyült a Marleasing-ügyben4 hozott ítélettel, amely a közvetett hatály elvének kimondásával egyértelmű jogvédelmi megoldást nyújtott, és egyúttal megerősítette az uniós jogrendet is. Az ítélkezési gyakorlat ezt a hatást más módszerrel már korábban is elismerte. A Simmenthal-ügyben5 hozott ítélet ugyanis a nemzeti bíróság feladatául szabta, hogy biztosítsa az uniós jog tényleges érvényesülését azáltal, hogy szükség esetén eltekint a nemzeti jogszabályok azon – akár utólagos – rendelkezéseinek alkalmazásától, amelyek az uniós joggal ellentétesek, anélkül, hogy megvárná azok hatályon kívül helyezését vagy bármely más alkotmányos eljárás útján történő megsemmisítését. A Fratelli Constanzo ügyben6 hozott ítélet mutatja meg az érem másik oldalát, amikor kötelezővé teszi az irányelv hivatalbóli alkalmazását, ha a nemzeti jog rendelkezései azzal ellentétesek. A cél azonos: biztosítani kell az uniós jog tényleges érvényesülését. Az irányelvnek megfelelő értelmezésre vonatkozó ítélkezési gyakorlat és a nemzeti jog mellőzésének lehetősége olyan kiút, amely az irányelv horizontális közvetlen hatályának tagadásából eredeztethető.

Európai jog – Az Európai Unió jogrendszere

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Hungary Kft.

Online megjelenés éve: 2020

Nyomtatott megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 295 928 3

Az Európai Unió sajátos autonóm jogrendszerrel rendelkezik, amely jellemzői alapján elkülönül mind a tagállami, mind pedig a nemzetközi jogtól. Az uniós jog a Bíróság jogértelmező-jogfejlesztő gyakorlata, vagy a szerves jogfejlődés alapján kimunkált doktrínákkal rendelkezik, amelyek részben szokatlanok a belső jogokban, részben eltérő tartalommal használhatók. Az Európai Unió jogának alakításában egyaránt fontos szerepet játszanak a tagállamok és a jogalkotási felhatalmazással felruházott uniós intézmények. A jogalkotás eredményei azok az elsődleges, másodlagos és speciális jogforrások, amelyek ismerete fontos, hiszen mindennapi életünket, jogaink és kötelezettségeink alakulását is befolyásolják.

Az Európai Uniót a jog ereje tartja össze, ezért a sajátosan születő jogforrások érvényesülése szempontjából kiemelkedő jelentősége van az Európai Unió Bírósága által folytatott jogértelmező gyakorlatnak. Az Európai Unió Bírósága összetett feladatot lát el, sokféle eljárási formában biztosítja az uniós polgárok, a tagállamok és az uniós intézmények részére a joghoz jutást. Kiemelkedő jelentőségű az eljárások közül az előzetes döntéshozatali eljárás, ez a tagállami bíróságok és az Európai Unió Bírósága közötti sajátos együttműködés, amelynek célja az uniós jog egységes értelmezésének és érvényesülésének biztosítása.

Az Európai Unió sokféle jogot biztosít közvetlenül a polgárai számára. Az egységes belső piac arra épül, hogy hozzájuthatunk más tagállam termékeihez, az Unión belül szabadon mozoghatunk, vállalhatunk munkát más tagállamban, a diákok széles körben kapnak lehetőséget tanulmányaik más tagállamban történő folytatására. A szakképesítések, diplomák kölcsönös elismerése hozzásegíti a munkavállalókat és vállalkozókat az európai mobilitáshoz. A vállalkozások más tagállamban is nyújthatnak szolgáltatásokat, ott szabadon letelepedhetnek, és a határon átnyúló tőkemozgások útjában álló akadályok is lebontásra kerülnek. A vállalkozások és a fogyasztók érdekeit is szem előtt tartja és védi a gazdasági verseny tisztességes feltételeit rendező szabályozás. Ez a könyv ezekben a témakörökben segíti az tájékozódást.

Hivatkozás: https://mersz.hu/europai-jog-az-europai-unio-jogrendszere//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave